مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (138 مشاهده)
زمینه و هدف: کیفیت زندگی به عنوان مفهومی که به تامین سلامتی و شادکامی افراد و بهره مندی آنها از یک زندگی سالم کمک می کند مطرح است که تحت تاثیر عوامل مختلفی از قبیل سلامت روان و تمایز یافتگی قرار دارد .این پژوهش با هدف ارائه مدل از رابطه سلامت روان بر کیفیت زندگی با میانجی گری تمایز یافتگی صورت گرفت.
روش بررسی: روش پژوهش حاضر توصیفی از نوع همبستگی بود. جامعه آماری شامل کلیه معلمان متاهل زن در شهر کرمان در سال تحصیلی1397-1398 که 5569 نفر بودند .نمونه پژوهش 373 نفر از این معلمان به روش تصادفی خوشه ای چند مرحله ای انتخاب شدند. برای جمع آوری داده ها از مقیاس های کیفیت زندگی، سلامت روان و تمایز یافتگی استفاده شد. تجزیه و تحلیل مدل بر اساس نرم افزار آموس 24 انجام گرفت. مبنای اصلی آنالیز داده ها بر اساس معادلات ساختاری و تحلیل عاملی تاییدی بود.
یافته­ها: نتایج حاکی از برازش مناسب مدل بوده و ضریب مسیر غیر مستقیم بین سلامت روان و کیفیت زندگی B=0.65 و P=0.010  معنی دار است .نتایج نقش میانجی گری تمایز یافتگی را در رابطه بین سلامت روان و کیفیت زندگی معلمان نشان داد.
نتیجه­گیری: نتایج حاکی از آن بود که سلامت روان و کیفیت زندگی ارتباط مستقیم ندارند اما به واسطه تمایز یافتگی سلامت روان بر کیفیت زندگی اثر غیرمستقیم دارد و به ازای افزایش یک واحد سلامت روان 0.65 واحد کیفیت زندگی افزایش می یابد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/4/7 | پذیرش: 1399/5/19

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb