جلد 9 - شماره سال ۱۳۹۸                   ‫جلد (9): 98 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Taheri M, Irandoost K, Mirmoezzi M, Taheri Z. Mental Practice, Yoga and Kouk Sun Do Exercises on Functional Tests in Elderly with Mobility Limitation. mejds. 2019; 9 :98-98
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1017-fa.html
طاهری مرتضی، ایران دوست خدیجه، میرمعزی مسعود، طاهری زینب. اثر تمرین‌های ذهنی، یوگا و کوک‌سان‌دو بر آزمون‌های عملکردی در سالمندان دارای محدودیت حرکتی. مجله مطالعات ناتوانی. 1398; 9 () :98-98

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1017-fa.html


1- دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی
2- دانشگاه آزاد تهران مرکز
3- دانشگاه آزاد اسلامی کرج
چکیده:   (324 مشاهده)
زمینه و هدف: سالمندی با افزایش محدودیت حرکتی و متعاقب آن سقوط همراه است. انجام‌دادن تمرین‌های بدنی معمولی برای سالمندان دارای محدودیت حرکتی دشوار است. بنابراین هدف از اجرای این مطالعه بررسی تمرین‌های ذهنی، یوگا و کوک‌سان‌دو (KSD) بر آزمون‌های عملکردی در سالمندان دارای محدودیت حرکتی بود.
روش‌بررسی: آزمودنی‌های تحقیق مشتمل بر هشتاد زن سالمند با محدودیت حرکتی و میانگین سنی ۲٫۹۲ ± ۶۸٫۴۶ بودند که داوطلبانه در این تحقیق شرکت کردند و به‌طور تصادفی به سه گروه آزمایشی و یک گروه گواه تقسیم شدند. گروه‌های آزمایشی در برنامۀ تمرینی KSD، ذهنی و یوگا به‌مدت چهار ماه، دو جلسه در هفته شرکت کردند. در هر چهار گروه، آزمون لک‌لک برای سنجش تعادل ایستا، آزمون زمان برخاستن و رفتن برای اندازه‌گیری تعادل پویا، آزمون نشستن و دسترسی برای سنجش اندازه‌گیری انعطاف‌پذیری، آزمون صندلی ایستاده برای سنجش قدرت عضلانی پایین‌تنه و پاها، قبل و بعد از دورۀ درنظرگرفته‌‌شده اندازه‌گیری شد. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS در سطح معنا‌داری ۰٫۰۵ تجزیه‌وتحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج تحقیق نشان داد که تمرین‌های KSD و یوگا تأثیر معناداری بر آزمون‌های عملکردی (تعادل ایستا، تعادل پویا، انعطاف‌پذیری و قدرت عضلانی پایین‌تنه و پاها داشت (۰٫۰۵p)؛ اما دربارۀ تمرین‌های ذهنی، تأثیر معنی‌داری بر آزمون‌های عملکردی در سالمندان زن دارای محدودیت حرکتی مشاهده نشد.
نتیجه‌گیری: بر اساس یافته‌های این پژوهش، تمرین‌های منتخب یوگا و KSD توانسته تعادل، انعطاف بدنی و قدرت عضلات در اندام تحتانی زنان سالمند را بهبود ببخشد و احتمالاً با افزایش کارایی سیستم حرکتی، عصبی و تقویت سازوکار گیرنده‌های عمقی عضلات و مفاصل، موجب بهبود تعادل و عملکرد سالمندان شود. با توجه به نتایج تحقیق حاضر، تمرین‌های بدنی منظم یوگا و KSD از راهکارهای مناسب برای افزایش تعادل سالمندان محسوب می‌شود.

 
واژه‌های کلیدی: یوگا، ذهنی، سالمند، محدودیت حرکتی.
متن کامل [PDF 990 kb]   (168 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: ۱۳۹۶/۱۲/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۶

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb