جلد 9 - شماره سال ۱۳۹۸                   ‫جلد (9): 93 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hashempour M, Saeid Manesh M, Gerami M H. Mindfulness-Based Group Therapy on Marital Satisfaction and Decreasing signs of Postpartum Depression in Women with Postpartum Depression Disorders. mejds. 2019; 9 :93-93
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1025-fa.html
هاشم پور مهدی، سعیدمنش محسن، گرامی محمدحسین. اثربخشی شناخت‌درمانی مبتنی بر ذهن‌‌آگاهی بر رضایت زناشویی و نشانه‌های افسردگی در زنان مبتلا به اختلال افسردگی پس از زایمان. مجله مطالعات ناتوانی. 1398; 9 () :93-93

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1025-fa.html


1- واحد یزد، دانشگاه آزاد اسلامی
2- دانشگاه علم و هنر یزد
3- دانشگاه فرهنگیان، یزد
چکیده:   (290 مشاهده)
زمینه و هدف: افسردگی پس از زایمان به‌طور جدی بر زندگی فرد و خانواده‌اش اثر نامطلوب دارد. ذهن‌‌آگاهی برای تصحیح راه‌های غلط تفکر در گذشته است. هدف پژوهش حاضر، تعیین اثربخشی گروه‌‌درمانی شناختی مبتنی بر ذهن‌آگاهی بر رضایت زناشویی و شدت نشانه‌های افسردگی در زنان مبتلا به اختلال افسردگی پس از زایمان بود.
روش‌بررسی: پژوهش حاضر، از نوع نیمه‌آزمایشی با طرح پیش‌آزمون‌پس‌‌آزمون با گروه گواه بود. جامعۀ آماری این پژوهش را زنان مبتلا به اختلال افسردگی پس از زایمان مراجعه‌کننده به بیمارستان مادر شهرستان یزد در سال ۱۳۹۶ تشکیل دادند که از بین آنان ۳۰ نفر به‌شیوۀ نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند و در دو گروه آزمایش و گواه بررسی شدند. ابزار پژوهش، شامل پرسش‌نامۀ افسردگی بک و پرسش‌نامۀ رضایت زناشویی انریچ بود. داده‌ها با استفاده از آمار توصیفی (میانگین و انحراف‌معیار) و آمار استنباطی (تحلیل کوواریانس) با نرم‌افزار SPSS نسخۀ ۲۳ تجزیه‌وتحلیل شد.
یافته‌ها: یافته‌های این پژوهش حاکی از آن بود که گروه‌درمانی شناختی مبتنی بر ذهن‌‌آگاهی، باعث کاهش نشانه‌های افسردگی (پس‌آزمون گروه آزمایش: ۵٫۸۷±۲۷و گواه: ۶٫۶۰± ۲۹٫۸۷ و ۰٫۰۰۱<p) و افزایش رضایت زناشویی در زنان مبتلا به اختلال افسردگی پس از زایمان می‌شود (پس‌آزمون گروه آزمایش: ۱۲٫۲۳±۹۷٫۳۳ و گواه: ۱۳٫۳۸±۸۶٫۸۲، ۰٫۰۰۱<p).
نتیجه‌گیری: با توجه به یافته‌های این پژوهش و اثربخشی درمان شناختی‌رفتاری مبتنی بر ذهن‌آگاهی بر افسردگی و رضایت زناشویی زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان، استفاده از این روش به متخصصان در این زمینه توصیه می‌شود.

 
متن کامل [PDF 422 kb]   (112 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۷/۱/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۶/۲۲

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb