جلد 8 - شماره سال ۱۳۹۷                   ‫جلد (8): 31 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Sheikh M, Fanaei E, Naghdi N, Badami R. The Fundamental Motor Skills and Perceived Competence of Parents and Children in Performing Movements in Extremely Slim, Normal-Weight, Overweight, and Obese Children. mejds. 2018; 8 :31-31
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1074-fa.html
شیخ محمود، فنائی انسیه، نقدی ناصر، بادامی رخساره. مهارت‌های حرکتی بنیادی و ادراک شایستگی والدین و کودکان از اجرای حرکات: در کودکان لاغر، وزن طبیعی، اضافه‌وزن و چاق. مجله مطالعات ناتوانی. 1397; 8 () :31-31

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1074-fa.html


1- دانشگاه تهران
2- پردیس بین الملل کیش
3- انستیتو پاستور
4- دانشگاه خوراسگان
چکیده:   (2688 مشاهده)
هدف: اضافه‌وزن و چاقی زندگی کودکان را به مخاطره می‌اندازد و بسیاری از فرصت‌ها را از آن‌ها می‌گیرد. هدف از پژوهش حاضر، مقایسهٔ انجام مهارت‌های حرکتی بنیادی کودکان لاغر، وزن طبیعی و اضافه‌وزن و چاق و همچنین مقایسهٔ ادراک والدین و کودکان از شایستگی حرکتی در اجرای مهارت‌های حرکتی در این سه گروه بود.
روش‌بررسی: روش پژوهش توصیفی از نوع علی مقایسه‌ای بود. جامعهٔ آماری این پژوهش ۴۶۰ دانش‌آموز ۱۰ سالهٔ شهر اصفهان بوده که از این میان ۳۴نفر در گروه لاغر، ۴۲ نفر وزن طبیعی و ۲۰ نفر اضافه‌وزن و چاق، با استفاده از روش نمونه‌گیری خوشه‌ای انتخاب شدند. برای ارزیابی مهارت‌های حرکتی از آزمون الریخ -۲ و از نسخهٔ والدین و کودکان ادارک شایستگی ‌هارتر به‌منظور مقایسهٔ ادارک شایستگی توسط والدین و کودکان از اجرای حرکات، استفاده شد. برای تحلیل داده‌ها نیز آزمون آنالیز واریانس به کار رفت.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که کودکان دارای اضافه‌وزن و چاقی در انجام مهارت‌های حرکتی کمتر از کودکان لاغر و وزن طبیعی بودند (۰٫۰۱>p)؛ اما تفاوتی در ادراک والدین و کودکان از شایستگی اجرای مهارت‌های حرکتی مشاهده نشد.
نتیجه‌گیری: مهارت‌های حرکتی کودکان دارای اضافه‌وزن و چاقی کمتر از کودکان لاغر و وزن طبیعی بود؛ اما والدین آن‌ها و خود کودکان تفاوتی در اجرای مهارت‌های حرکتی خود با دیگر کودکان ادراک نکردند. بر این اساس، به نظر می‌رسد یکی از راه‌های کنترل وزن، دادن درک صحیح به والدین و کودکان دارای اضافه‌وزن و چاقی دربارهٔ وضعیت وزنی و شایستگی آن‌ها در اجرای مهارت‌های حرکتی باشد.
متن کامل [PDF 733 kb]   (905 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: 1397/3/11 | پذیرش: 1397/5/14

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb