مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه مازندران
2- ساری- استان مازندران
3- پیام نور- تهران
چکیده:   (284 مشاهده)
 زمینه و هدف: مطالعات بر روی روابط همسران نشان می دهد در طی چند سال اخیر زندگی زناشویی با چالشها و تعارضاتی روبرو بوده است. اهمیت توجه به مسئله تعارضات زناشویی زمانی قابل درک و فهم است که عوامل مرتبط با آن را در نظر داشته باشیم. این بررسی با هدف بررسی رابطه رضایت جنسی با تعارضات زناشویی زنان ‏مراجعه کننده به مرکز پزشکی قانونی استان مازندران شهرستان ساری انجام پذیرفت.
روش بررسی: این پژوهش مطالعه ای توصیفی تحلیلی از نوع همبستگی بود که در آن  تعداد 132زن مراجعه کننده به سازمان پزشکی قانونی در شهر ساری به علت خشونت خانگی در طی 6 ماه آخر سال 1395 و 6 ماه اول سال 1396 به روش نمونه گیری دردسترس بررسی شدند. ابزار گردآوری داده ها، پرسشنامه های رضایت جنسی(لارسون،1998) و تعارضات زناشویی(ثنایی،1379) بوده و تجزیه و تحلیل داده ها به کمک  SPSS 20و به روش ضریب همبستگی پیرسون انجام شد.
یافته ها: یافته های پژوهش نشان داد که بین رضایت جنسی با تعارضات زناشویی رابطه منفی معنا داری وجود دارد(001/0 ˂ p  و322/0 - = r ).
نتیجه گیری: با توجه به یافته های پژوهش حاضر که نشان داد رضایت جنسی با تعارضات زناشویی رابطه منفی معناداری دارد توجه به داشتن رضایت جنسی در یک رابطه زناشویی  درمداخله های درمانی و آموزشهای خانواده، ضروری به نظر میرسد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۷/۴/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۸/۲/۲۴

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb