جلد 10 - شماره سال ۱۳۹۹                   ‫جلد (10): 3 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Assadian M, Amir Mazaheri A M, Kamali M. Social Construction of Disability in Pre-Revolutionary Cinema and Iran's 60s (A Case Study of Movies in the World was Alien and A Little Bird of Happiness). mejds. 2020; 10 :3-3
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1110-fa.html
اسدیان مونا، امیر مظاهری امیر مسعود، کمالی محمد. ساخت اجتماعی معلولیت در سینمای قبل از انقلاب و دههٔ شصت ایران (مطالعهٔ موردی فیلم‌های در دنیا بیگانه بودم و پرندهٔ کوچک خوشبختی). مجله مطالعات ناتوانی. 1399; 10 () :3-3

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1110-fa.html


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات
2- دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز
3- دانشگاه علوم‌پزشکی تهران (ایران)
چکیده:   (225 مشاهده)
زمینه و هدف: رسانه‌ها آیینهٔ تمام‌نمای کنش‌ها و واکنش‌ها‌ و بازنمایی‌ها و نیز کلیشه‌سازی‌ها در جامعه هستند و در این مسیر، رسانه‌‌های تصویری با نمایش فیزیکی و تصویری تعامل‌ها، بازتاب بهتری از گروه‌های اجتماعی مختلف نظیر معلولان ارائه می‌کنند. این مطالعه با هدف بررسی تحلیل گفتمانی تطبیقی و برساخت‌گرایانه از سینمای ناتوانی قبل از انقلاب و دههٔ شصت ایران انجام شد. 
روش‌بررسی: روش اصلی پژوهش کیفی بود و با استفاده از تحلیل گفتمان فرهنگی‌تاریخی روث وداک صورت گرفت. نمونه‌گیری به‌‌شیوهٔ هدفمند غیراحتمالی انجام پذیرفت که یک‌فیلم از سینمای معلولیت دههٔ چهل و پنجاه و یک‌فیلم از سینمای معلولیت دههٔ شصت به‌کمک راهبردهای زبان‌شناختی روث وداک تحلیل گفتمان شد. 
یافته‌ها: ساخت اجتماعی سینمای معلولیت در مقوله‌بندی‌های مفهومی سینمای قبل از انقلاب مبتنی‌بر نبود کنشگری فعال معلولان در جامعه و انزوا و طرد اجتماعی بوده و درمقابل، سینمای دههٔ شصت بر ارائهٔ شخصیت سازگارپذیر با اطرافیان و دارای قوای یادگیری و ارتباطی تأکید دارد. 
نتیجه‌گیری: سینمای معلولیت در ایران براساس رویکرد سازه‌گرایی اجتماعی، مقولهٔ معلولیت را در قالب تحلیل گفتمان انتقادی بازنمایی کرده و نهادها و کنشگران دخیل در شکل‌گیری گفتمان معلولیت در دهه‌های قبل و بعد از انقلاب نقش مهمی دارند. 
متن کامل [PDF 714 kb]   (36 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: علوم اجتماعی
دریافت: ۱۳۹۷/۴/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۷/۸/۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb