مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان
2- دانشگاه اصفهان، اصفهان، ایران
3- ، دانشکده روانشناسی، دانشگاه آزاد اصفهان، واحد خوراسگان، خوراسگان، ایران
چکیده:   (2613 مشاهده)
هدف: هدف از پژوهش حاضر بررسی اثربخشی بسته آموزشی فراشناختی بر فرسودگی تحصیلی دانش‌آموزان دختر دارای مشکلات رفتاری شهرستان یزد بود.
روش بررسی: این پژوهش از نظر هدف کاربردی و از نظر روش شناسی در زمره پژوهش‌های نیمه آزمایشی با طرح پیش‌آزمون و پس‌آزمون با گروه کنترل قرار دارد. جامعه این پژوهش شامل کلیه دانش‌آموزان دختر مبتلا به اختلال رفتاری (درون نمود) شهرستان یزد بود که در سال تحصیلی 97-96 در پایه اول متوسطه این شهر مشغول به تحصیل بودند. جهت نمونه گیری با استفاده از روش‌های نمونه‌گیری تصادفی چندمرحله‌ای، 2 گروه 20 نفره از دانش‌آموزان با مشکلات رفتاری به‌عنوان نمونه در دو گروه کنترل و آزمایش انتخاب شدند. جهت جمع آوری اطلاعات از ابزار پرسشنامه فرسودگی تحصیلی (ABI) و جهت شناسایی دانش آموزان دارای اختلال رفتاری از سیاهه ی رفتاری کودک آخنباخ (CBCL) استفاده شد. گروه آزمایش نیز 12 جلسه آموزش فراشناختی دریافت کرد.
یافته‌ها: داده‌های جمع آوری شده با استفاده از روش آماری تحلیل کوواریانس چندمتغیره و بهره گیری از نرم‌افزار SPSS-23 تجزیه و تحلیل شدند. نتایج نشان داد مولفه های فرسودگی تحصیلی گروه آموزش فراشناختی بهبود قابل‌توجهی نسبت به گروه کنترل داشته است.
نتیجه‌گیری: از یافته‌های به‌دست‌آمده می‌توان نتیجه گرفت آموزش فراشناخت، بر بهبود فرسودگی تحصیلی در دانش‌آموزان دارای مشکلات رفتاری اثربخش بوده است؛ بنابر این می توان از این بسته آموزشی در کاهش فرسودگی تحصیلی دانش آموزان دارای مشکلات رفتاری استفاده کرد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb