مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه علم و هنر
چکیده:   (1842 مشاهده)
هدف: این مقاله به بررسی و تحلیل معماری فضاهای آموزشی  دو دبستان مخصوص ناشنوایان و کم شنوایان در شهر یزد پرداخته است.
روش تحقیق: این مقاله با استفاده از روش توصیفی-تحلیلی و با بررسی مطالعات میدانی انجام شده در رابطه با خصوصیات معمارانه فضاهای آموزشی افراد ناشنوا  کم شنوا در شهر یزد و مقایسه آن با استانداردهای به دست آمده در کشورهای مختلف جهان صورت گرفته است.
یافته ها: یافته های پژوهش، حاکی از آن است که فضاهای معماری دبستان های ناشنوا و کم شنوای شهر یزد مناسب با شرایط خاص و نیازهای این افراد نیست، به عنوان مثال هیچ کدام از مدارس به لحاظ ایمنی ، شرایط آکوستیکی، طراحی فضای جمعی، و مواد و مصالح ساختمانی مورد استفاده در شرایط مطلوبی قرار ندارند.
نتیجه گیری: با توجه به پیشرفت چشمگیر علم در این زمینه و تحقیقات وسیع صورت گرفته در خصوص ناشنوایان، در بسیاری از کشورها شاهد طراحی فضای معماری مناسب مانند خانه، کلیسا، فضای آموزشی، مغازه و ....برای ناشنوایان و کم شنوایان هستیم که فقدان این موضوع در ایران کاملاً مشهود است. مطالعه در خصوص مشکلات و رفتارهای ناشنوایان و کم شنوایان، و توجه به دستاوردهای آن، میتواند درطراحی فضای مناسب برای این افراد، و در نتیجه بهبود ارتباط با محیط اطراف، جهت یابی بهتر، و شناسایی مخاطرات پیرامونشان بسیارکمک کننده باشد.
 
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: معماری و شهرسازی
دریافت: 1397/7/6 | پذیرش: 1398/3/9

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb