مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی، واحد شاهرود
2- دانشگاه علامه طباطبایی
چکیده:   (912 مشاهده)
زمینه و هدف: افرادی که در مراکز بهزیستی زندگی می کنند به طور معمول سلامت روانی کمتری را نسبت به افراد عادی تجربه می کنند. هدف از مطالعه حاضر اثربخشی درمان روان پویشی کوتاه مدت فشرده بر افسردگی و اضطراب نوجوانان بی سرپرست ساکن در مراکز سازمان بهزیستی بود. 
روش بررسی: این پژوهش از نوع شبه آزمایشی است که با طرح پژوهشی پیش آزمون-پس آزمون با گروه گواه انجام گرفت. جامعه آماری در این پژوهش تمامی نوجوانان پسر ساکن در مراکز بهزیستی فیاض بخش و شهید قدوسی  در سال 96-97 بود که از بین آن ها 30  نفر به صورت در دسترس انتخاب و در دو گروه گواه و آزمایش به صورت تصادفی تخصیص یافتند. برای نمونه گیری در این تحقیق از روش نمونه‌گیری در دسترس استفاده شد. جهت جمع آوری اطلاعات از پرسشنامه افسردگی بک 2(1972)  و پرسشنامه اضطراب بک(1990) استفاده شد. مداخله روان‌پویشی کوتاه مدت 20 جلسه 60 دقیقه ای بر اساس پروتکل دوانلو(1995)  انجام شد. برای تجزیه و تحلیل داده ها از تحلیل کوواریانس چند متغیره با نرم افزار SPSS نسخه 24 در سطح احتمال  05/0 استفاده گردید.
یافته ها: نتایج تحلیل کواریانس چندمتغیره نشان داد که درمان روان پویشی کوتاه مدت باعث کاهش اکثر مولفه های افسردگی(958/4F=؛ 018/0p=) و اضطراب(557/5F=؛ 018/0p=) در پس آزمون گروه آزمایش شده است.
نتیجه گیری: با توجه به نتایج به دست آمده روان پویشی کوتاه مدت فشرده می تواند برای ارتقاء سلامتی در نوجوانان بی سرپرست مورد استفاده قرار گیرد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1397/7/16 | پذیرش: 1398/4/25

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb