مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان
چکیده:   (746 مشاهده)
زمینه و هدف: یکی ازعوامل مهم دراکتساب خبرگی میزان تمرین و ویژگی های محیط پرورش استعداد است. هدف از پژوهش حاضر مقایسه فرآیند اکتساب خبرگی از نظر میزان تمرین و برخی عوامل محیطی در پرتابگران دو­و­میدانی­کار معلول و سالم بود.
روش بررسی: 50 پرتابگر د­و­میدانی­کار سالم و معلول رقابت­کننده در سطوح ملی و بین­المللی (25 معلول و 25 سالم) به صورت دردسترس و هدفمند انتخاب شدند. با استفاده از پرسشنامه تاریخچه تکاملی ورزشکاران هوپ­وود، سن شروع ورزش، میزان تمرین و همچنین میزان حمایت­های دریافت­شده و زمان کناره­گیری از ورزش دو­و­میدانی ثبت شد.
یافته­ها: بین دو گروه به لحاظ سن شروع ورزش دو­­و­میدانی (008 /0 < P) و سن اولین مسابقه (007 /0 < P) تفاوت وجود داشت و دوومیدانی­کاران سالم در سن پایین­تری ورزش دو­و­میدانی را شروع کرده و در سن پایین­تری در مسابقه شرکت کرده بودند اما میانگین ساعات تمرین دوومیدانی (02 /0 < P) و بدنسازی (01 /0 < P) در دوومیدانی­کاران معلول بیشتر از دوومیدانی­کاران سالم بود. میزان حمایت دریافت شده از مربی و والدین (001 /0 < P) و  همین­طور، میزان بهره­مندی از امکانات ورزشی در دوومیدانی­کاران معلول پایین­تر از دوومیدانی­کاران سالم بود (01 /0 < P).
نتیجه­گیری: با عنایت به اهمیت ورزش معلولین از نظر سلامتی و قهرمانی، به نظر می­رسد لازم است برنامه­ریزی بهتر برای شروع ورزش معلولین در سنین پایین­تر و ایجاد امکانات ورزشی فراهم شود.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: 1397/7/19 | پذیرش: 1398/4/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb