جلد 10 - شماره سال ۱۳۹۹                   ‫جلد (10): 176 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Naghizadeh Z, Badami R. Comparing Practice Rate and Some Environmental Factors in Talent Development Environment Among Disabled and Non-Disabled Thrower Athletes. MEJDS. 2020; 10 :176-176
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1211-fa.html
نقی زاده زهرا، بادامی رخساره. مقایسهٔ میزان تمرین و برخی از عوامل محیطی موجود در محیط پرورش پرتابگران دوومیدانی‌کار معلول و غیرمعلول. مجله مطالعات ناتوانی. 1399; 10 () :176-176

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1211-fa.html


1- دانشکدهٔ تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان)
چکیده:   (1470 مشاهده)
زمینه و هدف: یکی از عوامل مهم در اکتساب خبرگی، میزان تمرین و ویژگی‌های محیط پرورش استعداد است. هدف از پژوهش حاضر مقایسهٔ میزان تمرین و برخی از عوامل محیطی موجود در محیط پرورش پرتابگران دوومیدانی‌کار معلول و غیرمعلول بود. 
روش‌بررسی: روش پژوهش توصیفی و از نوع علی‌مقایسه‌ای بود. جامعهٔ آماری پژوهش حاضر را دوومیدانی‌کاران غیرمعلول و معلول رقابت‌کننده در سطوح ملی و بین‌المللی در رشتهٔ پرتاب‌ها تشکیل ‌دادند. پنجاه پرتابگر (۲۵ معلول و ۲۵ غیرمعلول) به‌صورت دردسترس و هدف‌مند انتخاب شدند و با استفاده از پرسشنامهٔ تاریخچهٔ تکاملی ورزشکاران (هوپ‌وود و همکاران، ۲۰۱۰)، سن شروع ورزش، میزان تمرین، میزان حمایت‌های دریافت‌شده و سن شروع ورزش دوومیدانی ثبت شد. تحلیل داده‌ها با استفاده از آزمون تی‌مستقل صورت گرفت. سطح معناداری ۰٫۰۵ در نظر گرفته شد.
یافته‌ها: بین دو گروه به‌لحاظ سن شروع ورزش دوومیدانی (۰٫۰۰۴=p) و سن اولین مسابقه (۰٫۰۱۳=p) تفاوت وجود داشت و دوومیدانی‌کاران غیرمعلول در سن کمتری ورزش دوومیدانی را شروع و در مسابقه شرکت کردند؛ اما میانگین ساعات تمرین دوومیدانی (۰٫۰۲۴=p) و بدنسازی (۰٫۰۱۴=p) در دوومیدانی‌‌کاران معلول بیشتر از دوومیدانی‌کاران غیرمعلول به‌دست آمد. همچنین میزان حمایت دریافت‌شده از مربی و والدین (۰٫۰۰۱>p) و میزان بهره‌مندی از امکانات ورزشی (۰٫۰۰۴=p) در دوومیدانی‌کاران معلول کمتر از دوومیدانی‌کاران غیرمعلول بود. 
نتیجه‌گیری: براساس یافته‌های این پژوهش، در میزان تمرین و برخی از عوامل محیطی بین دوومیدانی‌کاران معلول و غیرمعلول تفاوت معناداری وجود دارد و معلولان از تسهیلات محیطی کمتری بهره می‌برند؛ بنابراین مسئولان ورزش معلولان باید در این زمینه تلاش بیشتری کنند. 
واژه‌های کلیدی: خبره، دوومیدانی، عوامل محیطی، معلول.
متن کامل [PDF 427 kb]   (158 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: 1397/7/19 | پذیرش: 1398/4/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb