مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان
2- دانشگاه اصفهان
چکیده:   (166 مشاهده)
زمینه و هدف: انگیزه تحصیلی نقش زیادی در دست‌یابی به موفقیت‌های تحصیلی و در ادامه شکل‌گیری خودپنداره مثبت در دانش‌آموزان دارد. این پژوهش با هدف بررسی اثربخشی آموزش راهبردهای یادگیری خودگردان بر خودپنداره تحصیلی دانش‌آموزان دارای انگیزه تحصیلی پایین انجام شد.
روش بررسی: در این پژوهش از شیوه نیمه تجربی و طرح پیش‌آزمون، پس‌آزمون و پیگیری با گروه آزمایش و گواه استفاده شده است. جامعه آماری در این پژوهش کلیه دانش‌آموزان دارای انگیزه تحصیلی پایین بود که در سال تحصیلی 1397-1396 در مدارس عادی شهر یزد مشغول به تحصیل بودند. برای انتخاب نمونه به روش نمونه‌گیری در دسترس 40 دانش‌آموز دارای انگیزه تحصیلی پایین انتخاب شدند و به‌تصادف در 2 گروه آزمایش (20 نفر) و گواه (0 نفر) گمارش شدند. پس از انجام پیش‌آزمون و گروه‌بندی افراد 8 جلسه راهبردهای یادگیری خودگردان به گروه آزمایش آموزش داده شد و سپس از هر دو گروه پس‌آزمون و پس از دو ماه، پیگیری گرفته شد. ابزار گردآوری اطلاعات شامل پرسشنامه انگیزش تحصیلی هارتر (1981) و پرسشنامه خودپنداره تحصیلی چن (2004) بود. داده‏ها با استفاده از تحلیل واریانس اندازه‌گیرهای مکرر تجزیه‌وتحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج آزمون تحلیل واریانس اندازه‌گیری مکرر نشان داد که اثربخشی آموزش راهبردهای خودگردان بر خودپنداره تحصیلی دانش‌آموزان معنادار است (01/0p≤).
نتیجه‌گیری: یافته‌های این پژوهش بر اهمیت راهبردهای یادگیری خودگردان در شکل‌گیری خودپنداره مثبت تأکید می‌کند. با توجه به نتایج پژوهش پیشنهاد می گردد آموزش یادگیری خودگردان در فوق برنامه درسی مدارس به عنوان مهارتهای لازم تحصیلی در جهت استفاده از راهبردهای شناختی و راهبرد فراشناختی توسط دانش آموزان گنجانده شود.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۷/۷/۲۸ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۱/۲۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb