مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- علوم و تحقیقات
2- تهران جنوب
چکیده:   (188 مشاهده)
زمینه و هدف: از آنجا که بین کودک و سازگاری اعضای خانواده ارتباط دوطرفه­ای وجود دارد، مشکلات کودک و چالش­های مربوط به ناتوانی کودک می­تواند بر حالات روانشناختی مادر اثرات منفی وارد کند. هدف این پژوهش تعیین اثربخشی درمان پذیرش و تعهد بر سازگاری و اضطراب اجتماعی مادران دارای کودک اتیسم بود.
روش: در این پژوهش از روش نیمه‌آزمایشی و طرح پیش‌آزمون و پس‌آزمون با گروه کنترل استفاده شد. جامعه آماری این پژوهش را تمامی مادران دارای فرزند مبتلا به اتیسم شهرستان تهران تشکیل دادند. از این جامعه، 30  نفر بصورت هدفمند انتخاب شدند و بصورت تصادفی در دوگروه (15 تایی) آزمایشی و گواه جایگزین شدند. پرسشنامه­های سازگاری اجتماعی بل (1961) و اضطراب اجتمای کانور و همکاران (2000) ابزار پژوهش بودند. یافته­های پژوهش در نهایت با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخه 20 و آزمون کواریانس تحلیل شدند.
یافته: یافته ها نشان داد که نمرات گروه آزمایش نسبت به نمرات گروه گواه تغییرات محسوسی در هر سازگاری و اضطراب اجتماعی وجود دارد. به طوریکه، میانگین نمره  سازگاری اجتماعی گروه آزمایش از 742/4 ± 512/13 در مرحله پیش آزمون به 261/7 ± 125/23 در مرحله پس آزمون افزایش پیدا کرد و میانگین نمره  اضطراب اجتماعی گروه آزمایش 136/10 ± 526/41 در مرحله پیش آزمون 126/8 ± 518/20 در مرحله پس آزمون کاهش پیدا کرد. نتیجه تحلیل کوواریانس ارایه شده در این جدول نشان داد که پس از حذف اثر پیش آزمون، میانگین نمرات پس آزمون دو گروه اختلاف آماری معناداری داشتند (001/0p<).
نتیجه­گیری: بر طبق نتایج حاصل، این مطالعه نشان می دهد که درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد برای مادران دارای فرزند مبتلا به اتیسم قابلیت کاربرد داشته و بر بهبود سازگاری و اضطراب اجتماعی اثربخش است؛ بنابراین پیشنهاد می­شود می تواند به عنوان یک مداخله ی روانشناختی در کنار سایر مداخلات مورد استفاده قرار گیرد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: ۱۳۹۷/۹/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۰/۱۶

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb