جلد 10 - شماره سال ۱۳۹۹                   ‫جلد (10): 28 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Shamsi M, Hemati Alamdarloo G, Shojaee S. Comparing Responsibility in Female Students with and Without Intellectual Disability. mejds. 2020; 10 :28-28
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1283-fa.html
شمسی معصومه، همتی علمدارلو قربان، شجاعی ستاره. مقایسهٔ مسئولیت‌پذیری در دانش‌آموزان دختر با و بدون کم‌توانی ‌ذهنی. مجله مطالعات ناتوانی. 1399; 10 () :28-28

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1283-fa.html


1- دانشگاه شیراز
چکیده:   (492 مشاهده)
زمینه و هدف: مسئولیت‌پذیری یکی از حیطه‌هایی است که دانش‌آموزان با کم‌توانی ذهنی به حمایت ویژه در این زمینه نیاز دارند. پژوهش حاضر با هدف مقایسهٔ مسئولیت‌پذیری در دانش‌آموزان دختر با و بدون کم‌توانی ‌ذهنی در شهر شیراز انجام شد. 
روش‌بررسی: روش پژوهش علی-مقایسه‌ای بود. حجم نمونه شامل ۱۳۴ نفر بود که آزمودنی‌های با کم‌توانی ‌ذهنی به‌روش دردسترس و آزمودنی‌های بدون کم‌توانی ‌ذهنی با روش نمونه‌گیری تصادفی چندمرحله‌ای از شهر شیراز انتخاب شدند. برای سنجش مسئولیت‌پذیری، پرسش‌نامهٔ مسئولیت‌پذیری به‌کار رفت. داده‌های گردآوری‌شده با استفاده از آزمون تی‌مستقل برای نمرهٔ کل مسئولیت‌پذیری و تحلیل واریانس چندمتغیره برای خرده‌مقیاس‌های مسئولیت‌پذیری با نرم‌افزار آماری SPSS نسخهٔ ۲۱ و در سطح معنا‌داری ۰٫۰۵ تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتیجهٔ آزمون تی‌مستقل نشان داد که بین میانگین مسئولیت‌پذیری دو گروه تفاوت معناداری وجود دارد (۰٫۰۰۱>p)؛ بدین‌معنا که دانش‌آموزان دختر با کم‌توانی ذهنی در مسئولیت‌پذیری درمقایسه با دانش‌آموزان دختر بدون کم‌توانی ‌ذهنی ضعیف‌تر بودند. همچنین نتیجهٔ آزمون تحلیل واریانس چندمتغیره مشخص کرد که بین دو گروه در خرده‌مقیاس‌های مسئولیت‌پذیری فردی و مسئولیت‌پذیری اجتماعی تفاوت معنادار مشاهده می‌شود  (۰٫۰۰۱>p) که نشان می‌دهد به‌ترتیب در خرده‌مقیاس‌های مسئولیت‌پذیری فردی و اجتماعی دانش‌آموزان دختر با کم‌توانی ‌ذهنی درمقایسه با دانش‌آموزان دختر بدون کم‌توانی ‌ذهنی ضعیف‌تر بودند.
نتیجه‌گیری: براساس یافته‌های این مطالعه می‌توان گفت که توجه به آموزش مسئولیت‌پذیری باید یکی از اولویت‌های برنامهٔ درسی افراد دارای کم‌توانی ‌ذهنی باشد تا این افراد بتوانند با یادگیری مهارت‌های مسئولیت‌پذیری خود را برای زندگی مستقل در آینده آماده سازند. 
متن کامل [PDF 475 kb]   (92 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1397/9/24 | پذیرش: 1397/12/22

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb