جلد 10 - شماره سال ۱۳۹۹                   ‫جلد (10): 33 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ba Hemmat A, Barati A H, Alizadeh M H, Akoochakian M. Pool-Based and Land-Based Aerobic Exercises on Functional Status and Physical Fitness among Individuals with Fibromyalgia Syndrome. mejds. 2020; 10 :33-33
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1303-fa.html
باهمت احمد، براتی امیر حسین، علیزاده محمد حسین، آکوچکیان مهدیه. تأثیر تمرینات هوازی آب‌محور و خشکی‌محور بر وضعیت کارکردی و آمادگی جسمانی افراد مبتلا به فیبرومیالژیا. مجله مطالعات ناتوانی. 1399; 10 () :33-33

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1303-fa.html


1- پردیس کیش، دانشگاه تهران
2- دانشگاه تربیت دبیر شهید رجائی تهران
3- دانشگاه تهران
چکیده:   (531 مشاهده)
زمینه و هدف: باوجود به‌همراه‌داشتن هزینه‌های اقتصادی و انسانی فیبرومیالژیا و نقش مهم برنامه‌های تمرینی در کاهش علائم آن، مطالعات اندکی به ارزیابی چنین برنامه‌های تمرینی پرداخته‌اند؛ لذا پژوهش حاضر بـا هدف مقایـسهٔ اثر تمرینات هوازی آب‌محور و خشکی‌محور بر وضعیت کارکردی و آمادگی جسمانی افراد مبتلا به سندرم فیبرومیالژیا انجام شد. 
روش‌بررسی: این پژوهش نیمه‌تجربی به بررسی اثربخشی دو روش تمرین هوازی آب‌محور و خشکی‌محور بر ۴۵ بیمار فیبرومیالژیا از بین بیماران ساکن شهر تهران که از نظر بدنی فعال بودند، پرداخت. هر دو گروه آب‌محور و خشکی‌محور تمرینات هوازی آب‌محور و خشکی‌محور خود را برای هشت هفته دنبال کردند. اندازه‌گیری‌های مربوط به آمادگی جسمانی مرتبط با سلامتی (قدرت عضلانی و استقامت قلبی‌عروقی و انعطاف‌پذیری) با به‌کارگیری آزمون‌های یک‌تکرار بیشینه (در حرکات پرس‌ سینه و پرس پا) و شش دقیقه راه‌رفتن و آزمون بنشین و برسان صورت گرفت. جهت تجزیه‌وتحلیل داده‌ها از آمار توصیفی (میانگین و انحراف معیار) و استنباطی (تحلیل واریانس با اندازه‌گیری مکرر) و نرم‌افزار SPSS در سطح معناداری ۰٫۰۵ استفاده شد. 
یافته‌ها: نتایج نشان داد که تمرینات هوازی آب‌محور و خشکی‌محور بر استقامت قلبی‌عروقی و انعطاف‌پذیری و وضعیت کارکردی بیماران مؤثر است (۰٫۰۰۱>p). همچنین نتایج مشخص کرد که این تأثیرات در طول زمان ماندگار بوده است (۰٫۰۰۱>p).
نتیجه‌گیری: پروتکل درمانی آب‌محور می‌تواند با فراهم‌کردن مزایای بیشتر از نظر کیفیت زندگی منجربه بهبود در عوامل اضطراب و افسردگی شود و بر وضعیت کارکردی و آمادگی جسمانی افراد مبتلا به فیبرومیالژیا مؤثر باشد.
متن کامل [PDF 476 kb]   (107 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: 1397/10/9 | پذیرش: 1398/1/21

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb