مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- واحد کرج، دانشگاه آزاد اسلامی، کرج، ایران.
2- عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران.
چکیده:   (150 مشاهده)
زمینه و هدف: دیابت یکی از علل عمده بیماری­زایی، مرگ ومیر و افزایش هزینه­های خدمات بهداشتی در سرتاسر جهان به شمار می­رود. بر این اساس، هدف از مطالعۀ حاضر مقایسه ویژگی­های شخصیتی در زنان با و بدون دیابت نوع دوم بود
 روش بررسی: این مطالعه به صورت علّی- مقایسه­ای با روش نمونه­گیری در دسترس روی 90 زن مبتلا به دیابت نوع دوم و 90 زن بدون دیابت مراجعه کننده به انجمن دیابت شهر کرج در سال 1397 انجام شده است. ابزار­ به کار گرفته شده پرسشنامه تجدید نظر شده شخصیت پنج عاملی کاستا و مک کری(1992) بوده است. در مطالعه حاضر، از تحلیل واریانس چندمتغیره(مانووا) در سطح معنی‌داری 05/0 و نرم افزار SPSS  نسخه 24 استفاده شد. یافته­ها: نتایج تحلیل واریانس چندمتغیره نشان داد ویژگی­های شخصیتی بین دو گروه زنان با و بدون دیابت نوع دوم تفاوت معناداری وجود داشت(001/0p=). به این صورت که میانگین نمره روان­رنجورخویی در زنان با دیابت نوع دوم، به طور معناداری بیشتر از زنان بدون دیابت بود. همچنین میانگین نمره برون­گرایی، گشودگی نسبت به تجربه، مقبولیت و وظیفه­شناسی در زنان با دیابت نوع دوم، به طور معناداری کمتر از زنان بدون دیابت بود(001/0p=).
نتیجه­گیری: بر اساس یافته­های این پژوهش می­توان نتیجه­ گرفت که، این نتایج تلویحات مهمی در مسائل روانشناختی و آسیب‏شناسی بیماری دیابت دارد. بر این اساس، روانشناسان بالینی و مشاوره می‌توانند از نتایج پژوهش برای پیشگیری و درمان مشکلات شخصیتی ناشی از بیماری دیابت استفاده کنند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۷/۱۰/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۱/۱۴

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb