مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه سمنان
2- گروه روانشناسی دانشگاه بجنورد
3- گروه روانشناسی تربیتی دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه سمنان
چکیده:   (759 مشاهده)
چکیده
هدف : اختلال نارسایی ­توجه/فزون ­کنشی همچنان به دلیل ماهیت پیچیده­ اش جزء تشخیص­ های روانپزشکی بسیار مجادله ­برانگیز باقی می ­ماند. هدف از اجرای این پژوهش بررسی توان تشخیصی مقیاس­های درجه ­بندی معلم در تفکیک کودکان مبتلا به اختلال نارسایی­ توجه/فزون ­کنشی از کودکان فاقد این اختلال  بود.
روش بررسی:  این پژوهش از نوع مطالعات توصیفی و روانسنجی می­ باشد. جامعه آماری را دانش ­آموزان پسر ابتدایی شهر مشهد در سال تحصیلی  94-1393 تشکیل می­ دهند. نمونه شامل 40 نفر از دانش­ آموزان پسر ( 20 نفر بهنجار و 20 نفر دارای اختلال نارسایی­ ­توجه/ فزون­ کنشی) بودند که از طریق اجرای فرم کوتاه سه خرد-آزمونی هوش کودکان وکسلر جهت همتا­سازی آنها در زمینه هوش و اطمینان از قرار نداشتن آنها در دامنه ناتوانی و همچنین مصاحبه بالینی نیمه ­ساختاریافته انتخاب شدند و سپس معلمان آنها فرم­ کوتاه پرسشنامه تشخیصی اسنپ-4 و فرم­ بلند پرسشنامه کانرز را در دو مرحله با فاصله یک ماه درمورد این کودکان پاسخ دادند.
یافته­ ها: نتایج نشان داد که دو پرسشنامه اسنپ و کانرز می­ توانند بطورمعناداری کودکان نارساتوجه/فزون­ کنش را از کودکان فاقد این اختلال متمایز کنند (P 0.05). نتایج همچنین از حساسیت و ویژگی مطلوب این دو پرسشنامه و پایین بودن نسبت­ های مثبت ­کاذب و منفی­ کاذب در تشخیص­ های مبتنی براین پرسشنامه ­ها حمایت نمودند.
نتیجه­ گیری: نتایج ما نشان­ دهنده ­ی خصوصیات روانسنجی برجسته و توان تشخیصی ­عالی تا قابل ­قبول برای ترجمه­ های ­فارسی هر دو مقیاس اسنپ و کانرز بود. این دو مقیاس درجه ­بندی می ­توانند به­ گونه موفقیت ­آمیز مقادیر مثبت ­کاذب و منفی­ کاذب را کاهش دهند و لذا می ­توان آنها را به عنوان ابزارهای تشخیصی مفید و مکمل در تشخیص چند-روشی اختلال نارسایی­ توجه/فزون ­کنشی بشمار آورد. 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1397/10/10 | پذیرش: 1398/4/3

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb