جلد 10 - شماره سال ۱۳۹۹                   ‫جلد (10): 92 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Eftekhari E. Pilates Training on Pulmonary and Endurance Function in Female Patients with Multiple Sclerosis. mejds. 2020; 10 :92-92
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1318-fa.html
افتخاری الهام. تأثیر تمرین پیلاتس بر عملکرد ریوی و استقامتی در بیماران زن مبتلا به مولتیپل‌اسکلروز. مجله مطالعات ناتوانی. 1399; 10 () :92-92

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1318-fa.html


گروه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، دانشکدهٔ علوم انسانی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد
چکیده:   (452 مشاهده)
زمینه و هدف: ظرفیت عملکردی از عوامل تأثیرگذار بر عملکرد ریوی است. کاهش توانایی و قدرت انقباضی عضلات اسکلتی، با قدرت انقباضی عضلات تنفسی در ارتباط هستند که در بیماران مبتلا به مولتیپل‌اسکلروز مورد بحث است؛ لذا هدف از این پژوهش تأثیر تمرین پیلاتس بر عملکرد ریوی و استقامتی در بیماران زن مبتلا به مولتیپل‌اسکلروز بود.
روش‌بررسی: این مطالعه از نوع کارآزمایی بالینی تصادفی بود. تعداد ۴۰ آزمودنی (سن=۸٫۸۸±۳۳٫۰۸ سال، شاخص تودهٔ بدن=۴٫۹۲±۲۲٫۰۰ کیلوگرم بر مترمربع) از آزمودنی‌های واجد شرایط با نمونه‌گیری هدف‌مند انتخاب شده و به‌طور تصادفی به دو گروه مساوی پیلاتس (۲۰=n) و کنترل (۲۰=n) تقسیم شدند. آزمودنی‌ها در گروه پیلاتس به‌مدت هشت هفته در برنامهٔ تمرینی شرکت کردند؛ اما گروه کنترل سبک زندگی معمول خود را داشت. در طی مطالعه پنج نفر از آزمودنی‌ها (پیلاتس=۲، کنترل=۳) از مطالعه خارج شدند. اسپیرومتری و آزمون شش دقیقه راه‌رفتن قبل و بعد از پروتکل تمرینی انجام شد. تجزیه‌وتحلیل آماری با استفاده از SPSS نسخهٔ ۲۰ در سطح معناداری آماری ۰٫۰۵ صورت گرفت.
یافته‌ها: هشت هفته تمرین پیلاتس تفاوت معناداری را در متغیرهای ظرفیت حیاتی اجباری، حجم بازدم فعال در ثانیهٔ اول، میانگین جریان بازدمی حداکثر بین ۲۵تا۷۵درصد ظرفیت حیاتی، حداکثر جریان بازدمی، حداکثر تنفس ارادی به‌صورت سریع و عمیق و پیک اکسیژن مصرفی ایجاد کرد (۰٫۰۵p<)؛ درحالی‌که تأثیر معناداری بر نسبت حجم بازدم فعال در ثانیهٔ اول به ظرفیت حیاتی اجباری نداشت.
نتیجه‌گیری: تمرین پیلاتس به‌عنوان برنامهٔ بازتوانی برای این بیماران می‌تواند منجربه بهبود بعضی از پارامترهای مربوط به ظرفیت‌ها و حجم‌های ریوی و عملکرد استقامتی شود.
متن کامل [PDF 465 kb]   (31 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: 1397/10/14 | پذیرش: 1398/1/27

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb