مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات، تهران، ایران
2- دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران
3- دانشگاه تهران، تهران، ایران
4- دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران
چکیده:   (427 مشاهده)
چکیده
هدف: شیوع اضافه وزن و چاقی به سرعت در کشورهای در حال توسعه به مانند کشورهای صنعتی در حال افزایش می باشد. رژیم غذایی نامناسب و عدم فعالیت بدنی از مهمترین عوامل اضافه وزن و چاقی هستند که خود از مهمترین عوامل زمینه ساز بیماری های غیر واگیر محسوب می شوند.  یکی از ابزارهای انگیزشی برای فعالیت بدنی، ردیاب های فعالیت می­ باشد که عمکلرد مکانیکی - فیزیولوژیکی سالمند را مورد ارزیابی قرار می­ دهد و می­ تواند از طریق بازخوردی که به سالمند می­ دهد باعث انگیزش تمرین شود. لذا هدف از این مطالعه اثر انگیزشی ردیاب همراه با فعالیت بدنی بر ترکیب بدن و عزت نفس سالمندان کم تحرک انجام بود.
روش بررسی: این تحقیق به لحاظ هدف از نوع کارآزمایی بالینی و به لحاظ جمع آوری اطلاعات، میدانی است. شرکت کنندگان 45 نفرسالمند کم­ تحرکی بودند که بیش از 60 سال سن داشته و در خانه سالمندان منطقه 8 شهر تهران به طور شبانه روزی پذیرایی می شدند. از پرسشنامه بین المللی فعالیت بدنی(IPAQ)، پرسشنامه آمادگی فعالیت بدنی(PAR-Q) و سیاهه انگیزه تمرین(EMI-2) جهت انتخاب آزمودنی­ ها استفاده شد. آزمودنی­ ها در سه گروه کنترل، گروه آزمایش فعالیت بدنی با ردیاب و گروه آزمایش فعالیت بدنی بدون ردیاب گمارده شدند. جهت ارزیابی ترکیب بدن از شاخص توده بدن(BMI) و جهت ارزیابی عزت نفس از پرسشنامه عزت نفس آیزنک استفاده شد. برای تحلیل داده ­ها از آزمون تحلیل واریانس برای اندازه های تکراری استفاده و سطح معنی داری 0/05 در نظر گرفته شد.
یافته ها: یافته های تحقیق تفاوت معنی­ داری بین گروه­ های آزمایش و کنترل در ترکیب بدن  و عزت نفس نشان نمی دهد.
نتیجه گیری: از آنجایی که نتایج تحقیقات قبلی نشان می­ دهد که ارتباط معکوس و معنی داری بین سطح فعالیت بدنی با ترکیب بدن وجود دارد، ولی نتایج تحقیق حاضر نشان داد که 12 هفته تمرین برای تفاوت بین گروهی متغیرهای ترکیب بدن و عزت نفس کافی نیست.
کلیدواژه ها: ردیاب، فعالیت بدنی، ترکیب بدن، عزت نفس، سالمندان
IRCT: IRCT20180423039396N1
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: 1397/10/19 | پذیرش: 1397/12/13

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb