مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانسگاه ازاد زنجان
2- دانشگاه علامخه طباطبایی
چکیده:   (175 مشاهده)
 زمینه و هدف: با توجه به شیوه بالای پرخاشگری در سن پیش دبستانی و اهمیت خلاقیت در این دوره از زندگی  و تاثیر ان بر دوره های بعدی پژوهش حاضر با هدف تعیین اثریخشی آموزش نقاشی بر کاهش پرخاشگری و افزایش خلاقیت در دانش­آموزان پیشدبستانی شهر همدان انجام شد.
روش بررسی: روش پژوهش  حاضر­آزمایشی با طرح پیش­آزمون و پس­آزمون باگروه گواه بود. جامعۀ آماری پژوهش شامل تمامی دانش­آموزان پیش­دبستانی شهر همدان در سال 96-1395 (14366=N) بودند. نمونۀ آماری 30 نفر از دانشآموزان پیشدبستانی (15 نفر دختر و 15 نفر پسر) بودند که با روش نمونه­گیری خوشه ای چند مرحله ای انتخاب و به­صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و کنترل جایگزین شدند. گروه آزمایش به مدت 10 جلسۀ 45 دقیقه­ای تحت آموزش­ نقاشی قرار گرفت و گروه گواه هیچ­گونه آموزشی دریافت نکردند. ابزار گردآوری دادهها، پرسشنامۀ­ 43 سؤالی پرخاشگری کودکان پیشدبستانی (واحدی و همکاران، 1387)، و مقیاس تفکر خلاق تورنس (1966) بود. داده­ها با استفاده از آزمون تحلیل کواریانس چندمتغیره، با استفاده از SPSS  ویراست 23  در سطح معنی داری  01/0     تحلیل شدند.
یافته­ها: نتایج  نشان داد که آموزش نقاشی به­طور معنی­داری منجر به  کاهش پرخاشگری (001/0 > P) و افزایش خلاقیت ( 001/0 > P)،  دانشآموزان پیشدبستانی بود.
نتیجه گیری: آموزش نقاشی از طریق ابزار افکار و احساسات ابراز نشده و تقویت مهارت های انعطاف پذیری و بسط و سیالی موجب کاهش پرخاشگری و بهبود توانایی خلاقیت در کودکان پیش دبستانی شده است. در نتیجه می توان از آن به عنوان یک روش آموزش موثر در کودکان پیش دبستانی استفاده کرد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۷/۱۰/۲۷ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۲/۲۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb