مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (791 مشاهده)
زمینه و هدف: مشکلات مرتبط با سلامت در والدین دارای فرزند اختلال یادگیری شایع است. لذا توجه به سلامت اجتماعی و میزان تحمل پریشانی این قشر در برابر سختی و ناملایمات زندگی ضروری است. از این رو پژوهش حاضر باهدف مقایسه تحمل پریشانی و سلامت اجتماعی در والدین دارای کودکان اختلال یادگیری و عادی انجام شد.
روش بررسی: این پژوهش علی- مقایسه­ای است. جامعه­ی آماری این پژوهش شامل کلیه­ی والدین کودکان 7 تا 12 ساله دارای اختلال خاص یادگیری و عادی شهر کرج در سال 1397-1396 بود. آزمودنی­های پژوهش شامل 30  نفر از مادران دانش­آموزان مبتلا به اختلال خاص یادگیری بود که با استفاده از روش نمونه­گیری تصادفی ساده انتخاب شدند. برای جمع­آوری داده­ها از مقیاس سلامت اجتماعی کییز (2005) و تحمل پریشانی سیمونز و گاهر (2005) استفاده شد.
یافته ها: نتایج تحلیل واریانس چند متغیری نشان داد که بین دو گروه از والدین در تحمل پریشانی و سلامت اجتماعی تفاوت معنی داری وجود دارد (05/0).
نتیجه گیری: بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که والدین دارای کودکان اختلال خاص یادگیری نسبت به والدین کودکان عادی نمرات پایین‌تری در تحمل پریشانی و سلامت اجتماعی کسب کرده‌اند. نتایج پژوهش اهمیت تحمل پریشانی و سلامت اجتماعی را در جامعه هدف می‌رساند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: 1397/11/19 | پذیرش: 1398/2/2

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb