مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- آموزش و پرورش شهرستان گرمی
2- دانشگاه ازاد اردبیل
3- دانشگاه محقق اردبیلی
چکیده:   (167 مشاهده)

 زمینه و هدف: ازدواج از فاکتورهای مهم تشکیل هر جامعه سالم به شمار می رود و در این بین مفهوم انطباق پذیری و رضایت زناشویی جایگاه برجسته ای را به خود اختصاص داده است. هدف مطالعه حاضر، مقایسه اثربخشی آموزش مهارت حل مسئله و جرات ورزی بر افزایش  میزان  انطباق­پذیری و رضایت زناشویی در زوجین ناسازگار بود.
 
روش بررسی: روش پژوهش، نیمه آزمایشی با طرح پیش آزمون - پس آزمون با گروه گواه بود. در این پژوهش از  بین زوجین مراجعه کننده به مراکز مشاوره شهر اردبیل ،18زوج واجد شرایط  به روش در دسترس انتخاب و بصورت تصادفی در سه گروه آزمایشی(1)، (2) و گواه جای گماری شدند. مداخله ی حل مسئله و جرات ورزی در 8 جلسه یک ساعته به ترتیب برای گروههای آزمایشی(1) و (2) صورت پذیرفت. ابزار مورد استفاده شامل مقیاس انطباق پذیری و پیوستگی خانواده السون(1985) و پرسشنامه رضا‌یت­مندی زناشویی انریچ (1989) بود. در این پژوهش برای تجزیه و تحلیل داده ها از آزمون تحلیل واریانس چندمتغیره استفاده و در سطح معناداری(05/0=α)  مورد آزمون قرار گرفت همچنین  برای تحلیل داده ها  از نرم افزار SPSS  نسخه 22 استفاده شد..
یافته ها: علیرغم موثر بودن هر دو نوع مداخله بر افزایش میزان انطباق­پذیری و رضایت زناشویی(001/0 P<)، مداخله ی حل مسئله  درمقایسه با جرات ورزی دارای اندازه اثر بیشتری درافزایش میزان رضایت زناشویی(59/0)، و انطباق پذیری(48/0)، زوجین ناسازگار بود.
نتیجه گیری: بر اساس یافته های این پژوهش آموزش مهارت حل مسئله اجتماعی و جرات ورزی بر افزایش میزان انطباق پذیری و رضایت زناشویی زوجین ناسازگار تاثیرمثبتی دارد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۷/۱۱/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۸/۱/۲۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb