مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه اراک
چکیده:   (161 مشاهده)
زمینه و هدف: یکی از موضوعات مهم در هر جامعه ­ای، موضوع اعتماد اجتماعی است. در پژوهش­ های گذشته، بررسی اعتماد اجتماعی در سالمندان کم ­بینا و نابینا و مقایسۀ ورزشکاران و غیر ورزشکاران انجام نشده است. لذا هدف پژوهش حاضر مقایسۀ اعتماد اجتماعی سالمندان کم­ بینا و نابینای ورزشکار و غیرورزشکار بود.
روش ­بررسی: روش پژوهش علّی­ مقایسه­ای و جامعه آماری شامل سالمندان کم ­بینا و نابینای ورزشکار و غیرورزشکار مراجعه ­کننده به انجمن نابینایان شهر اراک در سال 1397 بود. نمونه آماری شامل 101 نفر از سالمندان کم ­بینا و نابینا (43 ورزشکار و 58 غیرورزشکار) بود که با نمونه‌گیری در­دسترس انتخاب شدند. ابزار پژوهش پرسشنامه اعتماد اجتماعی صفاری ­نیا و شریف (1389) بود که به صورت مصاحبه تکمیل شد. نتایج با آزمون­ های تی تک­ نمونه ­ای و تی برای مقایسۀ میانگین گروه ­های مستقل و با استفاده از نرم ­افزار SPSS نسخۀ 23 و در سطح معناداری 05/0 =α انجام شد.
یافته ­ها: نتایج نشان داد که وضعیت اعتماد اجتماعی در کلیۀ سالمندان شرکت­ کنندۀ کم ­بینا و نابینای ورزشکار و غیرورزشکار به­ طور معناداری از میانگین جامعه کمتر بود (001/0=P). نتایج هم­چنین نشان داد که بین ابعاد اعتماد اجتماعی و اعتماد اجتماعی کل در سالمندان کم ­بینا و نابینای ورزشکار و غیرورزشکار تفاوت معناداری وجود نداشت (05/0P>). اما مقایسه میانگین­ ها نشان داد که در تمام ابعاد، ورزشکاران از غیرورزشکاران میانگین بیشتری داشتند (33/0=P).
نتیجه­ گیری: بر اساس یافته ­های پژوهش حاضر، توجه به اعتماد اجتماعی در سالمندان کم ­بینا و نابینا و ارائه راهکارهای افزایش این متغیر ضرورت دارد. احتمالاً ورزش و فعالیت­ بدنی به ویژه فعالیت­ های گروهی در افزایش اعتماد اجتماعی این افراد نقش مؤثری دارند.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: علوم اجتماعی
دریافت: ۱۳۹۷/۱۱/۲۸ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۲/۱۸

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb