مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاداسلامی زنجان
2- شهرک صدرا خیابان زنبق کوی 118پلاک196
چکیده:   (278 مشاهده)
هدف: بسیاری از دانش آموزان تحت تأثیر اضطراب امتحان قرار می گیرند که پیامد آن کاهش توان مقابله با موقعیتهایی مانند موقعیت امتحان است. از این رو یکی از برنامه های کاهش اضطراب امتحان ؛آموزش مهارت های مطالعه است.پژوهش حاضر باهدف تعیین اثربخشی آموزش مهارت‌های مطالعه (SQ3R و SQ4R) برکاهش اضطراب امتحان انجام شد.
روش بررسی: این مطالعه آزمایشی از نوع پیش آزمون-پس آزمون با گروه گواه بود. جامعه آماری این پژوهش راکلیه دانش آموزان پایه دوم متوسطه دوم شهرکرمانشاه درسال تحصیلی 97/96تشکیل می داد. در این پژوهش بااستفاده ازروش نمونه گیری تصادفی چند مرحله ای ابتدا از بین نواحی سه گانه کرمانشاه یک ناحیه به صورت تصادفی انتخاب و از بین آن ناحیه دو دبیرستان انتخاب گردید. پرسشنامه اضطراب امتحان سارا سون روی کلیه دانش آموزان که به تعداد294نفر بودند اجرا گردید. پس از اجرای پرسشنامه ها، دانش‌آموزانی که نمره بالا در اضطراب امتحان کسب کرده بودند به تعداد 45 نفر انتخاب و به صورت تصادفی وبطورمساوی در دو گروه آزمایش و یک گروه گواه جایگزین شدند. پروتکل آموزشی مهارت‌های مطالعه (SQ3R و SQ4R) طی 8 جلسه‌ی 45 دقیقه‌ای به دانش آموزان گروه‌های آزمایشی ارائه و گروه گواه هیچ آموزشی دریافت نکردند. در پایان دوره، پس‌آزمون ازهر سه گروه به عمل آمد و داده‌ها با روش تحلیل کوواریانس  وسطح معنی داری0/05 مورد تجزیه ‌و تحلیل قرار گرفتند.
یافته ها: یافته‌ها نشان داد آموزش مهارت‌های مطالعه (SQ4R و SQ3R) موجب کاهش اضطراب امتحان (P<0/05)  در دانش آموزان می‌شود؛ و تفاوت معناداری بین دو روش (SQ4R و SQ3R) وجود نداشت.
نتیجه گیری: مهارت های مطالعه  (SQ4R و SQ3R) هر دو در کاهش اضطراب امتحان مؤثر بودند و به معلمان و مشاوران مدارس، توصیه می شود برای کاهش اضطراب امتحان از این روش ها استفاده کنند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۷/۱۲/۱ | پذیرش: ۱۳۹۸/۲/۲۴

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb