جلد 10 - شماره سال ۱۳۹۹                   ‫جلد (10): 126 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Oraki M, Ramezani Shirin M, Mehraban S. The Effects of Spirituality Group Therapy on Depression, Anxiety, and Stress in Patients with Hepatitis B. mejds. 2020; 10 :126-126
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1414-fa.html
اورکی محمد، رمضانی شیرین مرضیه، مهربان شفیق. اثربخشی معنادرمانی گروهی بر افسردگی، اضطراب و استرس بیماران مبتلا به هپاتیت B. مجله مطالعات ناتوانی. 1399; 10 () :126-126

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1414-fa.html


1- گروه روان‌شناسی دانشگاه پیام نور
2- دانشگاه پیام‌نور، مرکز بین‌المللی دبی
3- دانشگاه علوم بهزیستی و توان‌بخشی تهران
چکیده:   (943 مشاهده)
زمینه و هدف: بیماری هپاتیت B مشکلات روان‌شناختی زیادی را برای افراد مبتلا به وجود می‌آورد. هدف این پژوهش بررسی اثربخشی معنادرمانی گروهی بر افسردگی، اضطراب و استرس بیماران مبتلا به هپاتیت B بود.
روش بررسی: این مطالعه به‌صورت نیمه‌آزمایشی همراه با پیش‌آزمون-پس‌آزمون با گروه گواه بود. نمونۀ آماری پژوهش، شامل ۳۰ بیمار مبتلا به هپاتیت B بود که از میان تمامی بیمارانی که در سال ۱۳۹۷ به کلینیک‌های تخصصی شهر همدان مراجعه کرده بودند، انتخاب شدند. پس از مصاحبه و تکمیل مقیاس ۲۱ سؤالی افسردگی، اضطراب و استرس (DASS-21) (لوی‌باند و لوی‌باند، ۱۹۹۵)، با استفاده از روش نمونه‌گیری تصادفی ساده ۱۵ نفر برای هر گروه انتخاب شده و به‌صورت تصادفی در دو گروه آزمایشی و گواه قرار گرفتند. بعد از اتمام دورۀ ۱۰ جلسه‌ای معنادرمانی گروهی (هفته‌ای یک جلسۀ گروهی ۹۰ دقیقه‌ای به‌مدت سه ماه) مجدداً پس‌آزمون در هر دو گروه اجرا شد. داده‌ها با استفاده از آزمون آماری تحلیل کواریانس چندمتغیره در نرم‌افزار SPSS تجزیه‌و‌تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که معنادرمانی گروهی در کاهش علایم افسردگی (۰٫۰۰۱>p)، اضطراب (۰٫۰۰۱>p) و استرس (۰٫۰۰۱>p) بیماران مبتلا به هپاتیت B تأثیر داشته است. 
نتیجه‌گیری: نتایج این پژوهش حاکی از کارآمدی معنادرمانی گروهی بر کاهش افسردگی، اضطراب و استرس بیماران مبتلا به هپاتیت B است؛ بنابراین از معنویت‌درمانی می‌توان به‌عنوان روشی برای رشد و بهبود بیماران مبتلا به هپاتیت بهره برد.
متن کامل [PDF 523 kb]   (46 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1397/12/4 | پذیرش: 1398/2/2

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb