مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه پیام نور تهران
2- دانشگاه پیام نور مرکز بین المللی دبی
3- دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران
چکیده:   (557 مشاهده)

زمینه و هدف:  بیماری هپاتیت B می­تواند مشکلات روانشناختی زیادی برای افراد مبتلا به وجود آورد. هدف این پژوهش بررسی اثربخشی معنادرمانی گروهی  بر افسردگی، اضطراب و استرس بیماران مبتلا به هپاتیت ب بود.
روش بررسی: در پژوهش حاضر از طرح نیمه آزمایشی با روش پیش­آزمون و پس­آزمون با گروه گواه و روش نمونه­گیری در دسترس استفاده شد. نمونه آماری پژوهش، شامل 30 بیمار مبتلا به هپاتیت B بود که از میان  تمامی بیمارانی که در سال 1397 به کلینیک­های تخصصی شهر همدان مراجعه کرده بودند، انتخاب شدند. پس از مصاحبه و تکمیل مقیاس 21 سوالی افسردگی، اضطراب و استرس(DASS-21)( لوی­باند و لوی­باند، 1995)، با استفاده از روش نمونه گیری تصادفی ساده (15 نفر برای هر گروه) انتخاب شده و به صورت تصادفی در دو گروه آزمایشی و گواه قرار گرفتند. بعد از اتمام دوره 10 جلسه­ای معنادرمانی گروهی (هفته­ای یک جلسه گروهی 90 دقیقه­ای به مدت سه ماه) مجدداً پس­آزمون در هر دو گروه اجرا شد. داده ها با استفاده از آزمون آماری تحلیل کواریانس چندمتغیره در نرم­افزار  SPSSمورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته­ها: نتایج نشان داد که معنادرمانی گروهی در کاهش علایم افسردگی(001/0)P ، اضطراب(001/0)P و استرس(001/0)P بیماران مبتلا به هپاتیت B تاثیر داشته است.
نتیجه­گیری:  نتایج این پژوهش حاکی از کارآمدی معنادرمانی گروهی  بر کاهش افسردگی، اضطراب  واسترس بیماران مبتلا به هپاتیت ب بود . بنابراین از معنویت درمانی می توان به عنوان یک روش برای رشد و بهبود بیماران مبتلا به هپاتیت بهره برد
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1397/12/4 | پذیرش: 1398/2/2

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb