مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- پردیس بین الملل کیش دانشگاه تهران
2- دانشگاه اصفهان
3- دانشکده تربیت بدنی
چکیده:   (2173 مشاهده)
مقدمه: کمردرد غیراختصاصی به انواعی از درد­های ناحیه کمری گفته می­شود که معمولاً پاتولوژی خاصی را برای آن نمی­توان در نظر گرفت و غالباً به علت پوسچر ضعیف، بدنشستن و حرکات بلند کردن نادرست در وضعیت­های مختلف، بوجود می­آید لذا هدف این مطالعه بررسی تأثیر هشت هفته برنامه تمرینی ثباتی مرکزی بر تعادل ایستا و پویا پرسنل درمانی مبتلا به کمر درد مزمن غیراختصاصی بود.
مواد و روش ها: این تحقیق از نوع مداخله­ای به صورت نیمه تجربی با طرح پیش آزمون و پس آزمون، بر روی40 نفر کارمند مبتلا به کمر درد غیر اختصاصی با دامنه سنی 30-40 سال و میزان شدت درد 4-7 در مقیاس(VAS)، در دو گروه کنترل و مداخله، انجام شد. گروه مداخله به مدت هشت هفته، به تمرینات ثبات مرکزی پرداختند. به­منظور سنجش تعادل از تست (BESS) و ستاره استفاده شد. تحلیل داده ها با استفاده از آزمون t همبسته و مستقل، ویلکاکسون و من ویتنی و با سطح معناداری 05/0 در نرم افزار SPSS صورت پذیرفت.
یافته ها: نتایج پس آزمون دو گروه کنترل و مداخله نشان داد در تعادل ایستا و پویا دو گروه معنی­دار  (001/0P≤) وجود دارد. همچنین مقایسه نتایج پیش و پس آزمون گروه مداخله حاکی از تفاوت معنی­دار (05/0P≤) در تعادل ایستا و پویای این گروه بود. اندازه اثر این تمرین بر تعادل ایستا در مقیاس کوهن 76/0 و در تعادل پویا 6/0 بود.
نتیجه گیری: بنظر می­رسد تمرینات ثبات مرکزی باعث اثر بخشی مطلوب در تعادل ایستا و پویای پرسنل درمانی مبتلا به کمر درد مزمن غیراختصاصی شده است.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb