مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد نجف آباد
2- دانشگاه اصفهان
چکیده:   (183 مشاهده)
زمینه و هدف: آسیب شنوایی نوعی آسیب حسی عصبی رایج است که منجر به کاهش کیفیت زندگی، گوشه‌گیری، کاهش فعالیت‌های اجتماعی و احساس طرد شدن می‌گردد. کودکان و نوجوانان با آسیب شنوایی در ظرفیت هوشی و تنظیم شناختی هیجان با چالش‌های زیادی مواجه هستند. متاسفانه، واکنش‌های هیجانی نامناسب در این کودکان و نوجوانان منجر به بروز مشکلات شناختی و هیجانی می‌شود. بنابراین، پژوهش حاضر به‌ منظور بررسی اثربخشی آموزش برنامه توانبخشی شناختی بر ظرفیت هوشی و تنظیم شناختی هیجان دانش‌آموزان با آسیب شنوایی انجام شد.
روش بررسی: پژوهش حاضر، یک مطالعه نیمه‌آزمایشی با طرح پیش‌آزمون- پس‌آزمون و گروه گواه بود. جامعه آماری این پژوهش را دانش‌آموزان با آسیب شنوایی شهر خرم‌آباد تشکیل دادند. در این پژوهش 28 نفر از دانش‌آموزان با آسیب شنوایی شرکت داشتند که به روش نمونه‌گیری تصادفی از مجتمع آموزشی و پژوهشی استثنایی حیات طیبه تربیت انتخاب شده بودند. شرکت‌کنندگان به دو گروه 14 نفری آزمایش و گواه تقسیم شدند. گروه آزمایش، در 10 جلسه آموزش برنامه توانبخشی شناختی شرکت کردند در حالی که گروه گواه در لیست انتظار ماند. ابزارهای این پژوهش آزمون هوشی وکسلر کودکان و پرسشنامه تنظیم شناختی هیجان گارنفسکی و کرایج بود. داده‌ها با استفاده از تحلیل کوواریانس چندمتغیری در سطح معناداری 05/0 تحلیل شد.
یافته‌ها: نتایج تحلیل کواریانس چندمتغیری نشان داد که گروه آزمایش و گواه در ظرفیت هوشی و تنظیم شناختی هیجان در مرحله پس‌آزمون تفاوت معناداری داشتند. آموزش برنامه توانبخشی شناختی بر ظرفیت هوشی و تنظیم شناختی هیجان دانش‌آموزان با آسیب شنوایی اثر معناداری داشته است (05/0p<). در واقع، آموزش برنامه توانبخشی شناختی سبب بهبود ظرفیت هوشی و تنظیم شناختی هیجان دانش‌آموزان با آسیب شنوایی شد.
نتیجه‌گیری: بر اساس یافته‌های پژوهش، استفاده از برنامه توانبخشی شناختی با نتایج مثبت و مؤثری همراه بود. بنابراین، برنامه‌ریزی برای آموزش برنامه توانبخشی شناختی نقش مهمی در بهبود ظرفیت هوشی و تنظیم شناختی هیجان دانش‌آموزان با آسیب شنوایی دارد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۷/۱۲/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۸/۱/۲۴

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb