مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران
2- دانشگاه تهران
چکیده:   (240 مشاهده)
زمینه و هدف: واکنش‌های هیجانی نامناسب در کودکان و نوجوانان دارای ناتوانی هوشی منجر به بروز مشکلات نگرشی در مادران آنها می‌شود. پژوهش حاضر به‌ منظور بررسی اثربخشی آموزش برنامه فرزندپروری بر نگرش مادران کودکان دارای ناتوانی هوشی در شهر تهران انجام شد.
روش بررسی: پژوهش حاضر، یک مطالعه شبه‌آزمایشی با طرح پیش‌آزمون، پس‌آزمون و گروه گواه بود. نمونه پژوهش 34 نفر از مادران کودکان دارای ناتوانی هوشی در دامنه سنی 6 تا 8 سال در سال تحصیلی 98-1397 بود که به شیوه نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند و با انتساب تصادفی در دو گروه 17 نفری آزمایش و گواه جایدهی شدند. گروه آزمایش در 12 جلسه آموزش برنامه فرزندپروری (هفته‌ای 2 جلسه؛ هر جلسه 60 دقیقه‌) شرکت کردند در حالی ‌که به گروه گواه این آموزش ارائه نشد و در لیست انتظار ماندند. ابزار استفاده‌ شده در این پژوهش پرسشنامه نگرش‌های فرزندپروری والدین (شاپین، ۱۹۴۹) بود. داده‌ها با استفاده از تحلیل کوواریانس چندمتغیری در سطح معناداری 05/0 تحلیل شد.
یافته‌ها: نتایج تحلیل کواریانس چندمتغیری نشان داد که گروه آزمایش و گواه در نگرش مادران به کودکان دارای ناتوانی هوشی در مرحله پس‌آزمون تفاوت معناداری داشتند و آموزش برنامه فرزندپروری اثر مثبت و معناداری بر نگرش مادران کودکان دارای ناتوانی هوشی داشته است (003/0p<).
نتیجه‌گیری: بر اساس یافته‌های پژوهش، استفاده از برنامه فرزندپروری با نتایج مثبت و مؤثری همراه بود. برنامه فرزندپروری به بهزیستی فردی و تجربه‌های عاطفی شخصی وابسته است و بر نگرش افراد تاثیر می‌گذارد. بنابراین، به نظر می‌رسد که آموزش این برنامه‌ نقش مهمی در نگرش مادران کودکان دارای ناتوانی هوشی ایفا ‌کند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۷/۱۲/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۸/۱/۳۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb