مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (311 مشاهده)
زمینه و هدف: فقدان توجه نگرش به زندگی و شادکامی نوجوانان، به‌ویژه نوجوان بی‌سرپرست یا بد سرپرست منجر به ایجاد اختلالات روانی با پیامدهایی طولانی در دوران زندگی می‌شود، ازاین‌رو مطالعه حاضر باهدف اثربخشی آموزش بخشودگی بر شادکامی و نگرش به زندگی نوجوانان بی‌سرپرست و بد سرپرست انجام شد.
روش بررسی: پژوهش حاضر نیمه آزمایشی از نوع پیش‌آزمون، پس‌آزمون بود. از جامعه آماری که شامل تمامی دختران بی‌سرپرست و بد سرپرست 12- 18 ساله تحت پوشش سازمان بهزیستی شهر ملارد در شش ماه دوم سال 1397 بودند، تعداد 30 نفر به روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب و به‌صورت تصادفی ساده در دو گروه آزمایش (۱۵ نفر) و گواه (۱۵ نفر) قرار گرفتند. در مرحله پیش‌آزمون، پرسشنامه شادکامی آکسفورد (هیل و آرگایل،2002) و پرسشنامه نگرش به زندگی باتیستا و آلموند (1998) بر روی همه آزمودنی‌ها (گروه آزمایش وگواه) اجرا شد و سپس آموزش بخشودگی بر روی گروه آزمایش انجام شد؛ پس از پایان آموزش بخشودگی، مجدداً همان پرسشنامه در هر دو گروه اجرا شد. برای تحلیل داده‌ها از نرم‌افزار SPSS نسخه 21 و آزمون تحلیل کوواریانس تک متغیره و چند متغیره استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که بین دو گروه آزمایش وگواه (در نمره شادکامی و نگرش به زندگی) تفاوت معناداری وجود دارد. بدین‌صورت که کاربرد آموزش بخشودگی، میزان شادکامی را افزایش داده است. همچنین گروه آزمایش نسبت به گروه گواه، نگرش بهتری به زندگی داشتند.
نتیجه‌گیری: می‌توان نتیجه گرفت که از آموزش بخشودگی می‌توان برای ارتقاء شادکامی و نگرش به زندگی نوجوانان بی‌سرپرست و بد سرپرست استفاده کرد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: مشاوره
دریافت: ۱۳۹۸/۱/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۸/۲/۲۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb