مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه اصفهان
2- اســتاد یار دانشــگاه علوم پزشکی مشهد
چکیده:   (570 مشاهده)
هدف: نارضایتی جنسیتی بصورت تمایل پایدار به تعلق به جنس مقابل یا اصرار بر تعلق داشتن به جنس مقابل و ناراحتی مفرط از جنسیت تعیین شده و نقش جنسی نسبت داده شده به فرد تعریف شده است. پژوهش حاضر با هدف بررسی نقش کلیشه های جنسیتی(مردانگی- زنانگی) در پیش بینی باورهای غیرمنطقی و سلامت روان در  افراد مبتلا به نارضایتی جنسیتی انجام شده است.
روش بررسی:  طرح پژوهش حاضر، توصیفی و از نوع همبستگی بود. جامعه آماری، کلیه افراد متقاضی تغییر جنسیت در شهر مشهد بودند که برای طی مراحل قانونی تغییرجنسیت به اداره کل پزشکی قانونی خراسان رضوی مراجعه داشتند. نمونه پژوهش 100 فرد مبتلا به نارضایتی جنسیتی بود که  بصورت نمونه گیری در دسترس انتخاب شدند و پس از اخذ رضایت نامه آگاهانه پرسشنامه های نقش جنسیتی ساندرا بم (1974)، باورهای غیرمنطقی جونز (1968) و سلامت روان گلدبرگ  را در اداره کل سازمان پزشکی قانونی خراسان رضوی در سال های 96-94 تکمیل نمودند. همه مراحل آماری با استفاده از نرم افزار Spss انجام شد و داده ها با استفاده از روش آماری همبستگی پیرسون و رگرسیون چند متغیره با روش گام به گام تجزیه و تحلیل شدند. سطح معنی داری برای آزمون فرضیه 05/0 در نظر گرفته شد.
یافته ها: : نتایج نشان داد که مردان در نقش جنسیتی زنانگی نسبت به  زنان در نقش جنسیتی مردانگی نمرات بالاتری کسب کردند ورابطه بین باورهای غیرمنطقی و مردانگی معنی دار نبود (04/0 r =، 05/0 P>). ضریب همبستگی بین تعدادی از باورهای غیرمنطقی یعنی نیاز به تایید دیگران، انتظار بالا از خود،  تمایل به سرزنش، واکنش نسبت به ناکامی، بی مسئولیتی هیجانی، نگرانی زیاد توام با اضطراب، درماندگی نسبت به تغییر و کمال گرایی با نقش جنسی زنانگی مثبت و معنادار بود (39/0 r =، 001/0 P=). ضریب همبستگی بین سلامت روان و زنانگی (31/0 r =، 01/0 P=) مثبت و معنی دار بود. سلامت روان و مردانگی (31/0 r =، 001/0 P=) مثبت و معنی دار بود.  ضریب همبستگی بین باورهای غیرمنطقی و سلامت روان (54/0 r =، 001/0 P=) مثبت و معنی دار بود. کلیشه های جنسیتی 17 درصد از واریانس باورهای غیرمنطقی را در افراد مبتلا به نارضایتی جنسیتی پیش بینی کرد (001/0 P=). از طرف دیگر، کلیشه های جنسیتی، 24 درصد از واریانس سلامت روان را در افراد مبتلا به نارضایتی جنسیتی پیش بینی کرد (001/0 P=).
نتیجه گیری: یافته های پژوهش حاضر نشان داد، کلیشه های جنسیتی قادر به پیش بینی باورهای غیرمنطقی و سلامت روان در افراد مبتلا به نارضایتی جنسیتی می باشد. بنابراین، توجه به متغیرهای حاصل از این پژوهش در طرح ریزی های درمانی برای افراد مبتلا به نارضایتی جنسیتی ضروری به نظر می رسد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/1/18 | پذیرش: 1398/2/24

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb