مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه قم
2- دانشگاه علم و هنر
چکیده:   (1064 مشاهده)
زمینه و هدف:در سالهای اخیر موضوع جرایم خشن کانون توجه بسیاری از اندیشمندان حوزه جامعه شناسی و روانشناسی و جرم شناسی قرار گرفته است. هدف از انجام پژوهش حاضر مقایسه الگوهای بالینی شخصیت در بزهکاران مرتکب جرایم خشن و غیر خشن بود.
روش بررسزمینه و هدف:در سالهای اخیر موضوع جرایم خشن کانون توجه بسیاری از اندیشمندان حوزه جامعه شناسی و روانشناسی و جرم شناسی قرار گرفته است. هدف از انجام پژوهش حاضر مقایسه الگوهای بالینی شخصیت در بزهکاران مرتکب جرایم خشن و غیر خشن بود.
روش بررسی: پژوهش حاضر توصیفی از نوع علی مقایسه ای بود. جامعه آماری این پژوهش را تمامی زندانیان شهر شیراز  تشکیل دادند که به منظور انجام این پژوهش 40 مجرم دارای جرم خشن  و 40 مجرم دارای جرم غیر خشن  به شیوه نمونه گیری در دسترس انتخاب شدند. پس از انتخاب نمونه  پرسشنامه شخصیتی چندمحوری میلون بین آنان توزیع گردید و سپس داده­ها با استفاده از نرم افزار spss21  و در دو سطح آماری و استنباطی تحلیل شدند که در بخش آمار توصیفی از میانگین و انحراف معیار و در بخش آمار استنباطی از آزمون t مستقل استفاده شد.
یافته ها: نتایج حاصل از این پژوهش نشان داد بین ویژگیهای شخصیتی مرزی، ضد اجتماعی، اسکیزوئید، پارانویید، پرخاشگر/ آزارگر در بزهکاران دارای جرایم خشن و غیر خشن تفاوت وجود دارد(05/0p<)
نتیجه گیری: با توجه به یافته های این پژوهش و تفاوت الگوهای بالینی شخصیت در بزهکاران دارای جرایم خشن و غیر خشن توجه به این موارد و بررسی و درمان اختلالاات شخصیت در بزهکاران به متخصصان در این زمینه توصیه میشود.

 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/1/18 | پذیرش: 1398/3/13

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb