مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- واحد بندرعباس، دانشگاه آزاد اسلامی
2- دانشگاه علامه طباطبایی
چکیده:   (164 مشاهده)
چکیده
هدف: تعامل والدین با کودکان خود می­تواند بر عوامل روانشناختی متعددی همچون اضطراب مدرسه و مدرسه هراسی کودکان تأثیر داشته باشد. پژوهش حاضر با هدف تدوین بسته درمان مبتنی بر تعامل والد-کودک و اثر بخشی آن­ بر اضطراب مدرسه و مدرسه هراسی دختران پایه پنجم ابتدایی انجام شد.
روش بررسی: پژوهش حاضر از نوع نیمه­آزمایشی با طرح پیش­آزمون- پس­آزمون با گروه کنترل است. به منظور جمع­آوری اطلاعات مربوط به متغیرهای پیشنهادی از پرسشنامه اضطراب مدرسه لینهام و همکاران (2008) و آزمون اختلالات مرتبط با اضطراب کودکان بیماهر (1999) استفاده شد. برنامه­ی درمان در 14 جلسه 60 دقیقه­ای برگزار شد. برای تجزیه و تحلیل یافته­های تحقیق از آزمون آماری تحلیل کوواریانس با اندازه­گیری مکرر، t مستقل، کروسکال والیس و آزمون تعقیبی بونفرونی در سطح معنی­داری 05/0P انجام شد استفاده شد.
یافته­ها: نتایج نشان داد درمان مبتنی بر تعامل والد کودک بر اضطراب مدرسه و مدرسه هراسی دختران پایه پنجم ابتدائی تأثیر معناداری دارد و موجب کاهش اضطراب مدرسه و کاهش مدرسه هراسی در این افراد می­گردد و این اثرات تا سه ماه بعد از اتمام پروتکل ماندگار است.
نتیجه­گیری: به طور کلی می­توان بیان کرد نزدیک کردن والدین به کودکان از طریق بازی، فرآیند کار گروهی حاکم بر این برنامه و حمایت والدین بر آموزش به یکدیگر، تشویق درمانگر در ایجاد رابطه­ای مستحکم میان والد و کودک، انعکاس احساسات و هیجانات آن­ها و همچنین ارائه بازخورد بوسیله انجام تکالیف در منزل از جمله فواید اساسی این نوع درمان در کاهش اضطراب مدرسه و مدرسه هراسی در کودکان بود.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/1/19 | پذیرش: 1398/4/20

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb