مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبائی، تهران، ایران
2- دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
3- بخش طب تسکینی، بیمارستان فیروزگر تهران، مرکز کنترل و پیش‌گیری از سرطان آلا (مکسا).
چکیده:   (826 مشاهده)
زمینه و هدف: مراقبت تسکینی رویکردی جامع شامل مدیریت و مراقبت از نیازهای جسمانی، روانی، اجتماعی و معنوی جهت ارتقا و حفظ کیفیت زندگی افرادی با بیماری­ های پیشرفته و خانواده آن­ ها است که سرطان نیز از جمله آن­ ها به شمار می­ رود. از این رو پژوهش حاضر به منظور بررسی کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته مراجعه­ کننده به بخش مراقبت تسکینی و پیش ­بینی آن براساس اضطراب و افسردگی به اجرا در آمده است.
روش بررسی: این پژوهش از نوع مقطعی-همبستگی بوده که تعداد 150 نفر از بیمارانی که از مهر تا آذر 1397 به بخش طب تسکینی بیمارستان فیروزگر تهران مراجعه کرده بودند، به روش نمونه­ گیری در دسترس انتخاب و مورد مطالعه قرار گرفتند. برای گردآوری داده­ ها از پرسشنامه کیفیت زندگی مک ­گیل و پرسشنامه اضطراب و افسردگی بیمارستانی استفاده شد. داده ­ها با استفاده از روش همبستگی پیرسون و رگرسیون چندگانه مورد بررسی و آزمون قرار گرفت. (05/0P<)
یافته‌ها: نتایج حاصل از انجام این پژوهش نشان داد که بین اضطراب (01/0>p  و 33/0- = r) و افسردگی (01/0>p و 37/0- = r) با کیفت زندگی شرکت­ کنندگان رابطه منفی معناداری وجود داشت. همچنین، اضطراب (002/0=p  و 248/0- = B) و افسردگی (001/0˂p و 298/0- = B)  توانستند 19 درصد از واریانس متغیر ملاک یعنی کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته را پیش ­بینی کنند.
نتیجه‌گیری: باتوجه به نتایج مطالعه، بیماران مراجعه­ کننده به بخش مراقبت تسکینی از کیفیت زندگی نسبتا پایینی برخوردار هستند و اضطراب و افسردگی قادر به پیش ­بینی کیفیت زندگی آ­ن­ ها است. بنابراین، ارزیابی و سنجش سطح علائم روان­شناختی از جمله اضطراب و افسردگی و اقدامات روان­ درمانی مناسب جهت کاهش آن ­ها می­ تواند به صورت غیرمستقیم موجب بهبود کیفیت زندگی بیماران شود.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/1/25 | پذیرش: 1398/3/9

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb