مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه الزهراء (س)
چکیده:   (203 مشاهده)
زمینه و هدف: طرح ملی طناورز یکی از برنامه­های وزارت آموزش و پرورش برای دانش­آموزان ابتدایی است و بررسی آن در مقایسه با ورزش­های جدید ضروری می­باشد. بنابراین، هدف از مطالعه حاضر مقایسه اثر تمرینات طناب­زنی و برایتونیک بر توانش حرکتی دانش آموزان بود.
روش بررسی: در این پژوهش نیمه  تجربی، از مدارس ابتدایی دخترانه تبریز، 60 دانش­آموز با میانگین سن33/0± 8/9 سال به طور تصادفی انتخاب و در دو گروه آزمایشی (هر گروه 20 نفر) و یک گروه گواه (20 نفر) به صورت تصادفی ساده جایگزین شدند. پیش­آزمون و پس­آزمون با استفاده از آزمون رشد حرکتی درشت الریخ نسخه سوم (2016) انجام شد. هر یک از گروه های مذکور، در 24 جلسه تمرینات مربوطه شرکت کردند و گروه گواه فقط فعالیت­های عادی روزانه داشتند. سپس آزمون رشد حرکتی الریخ از شرکت کنندگان اخذ شد و  نمرات اختلاف مهارت­های حرکتی درشت، مهارت­های جابجایی و توپی با تحلیل واریانس یک طرفه تحلیل شد. از آزمون t زوجی برای مقایسات نمرات پیش آزمون- پس آزمون استفاده و در صورت معنی دار بودن نتایج تحلیل واریانس، مقایسات زوجی با استفاده از آزمون تعقیبی بونفرونی انجام شد آزمون های آماری در سطح معنی داری برابر با 05/0 با استفاده از نرم افزارSPSS  انجام گرفت.
یافته ها: یافته ها نشان داد افزایش میانگین±انحراف معیار مهارت­های حرکتی درشت و خرده آزمون مهارت­های جابجایی و توپی گروه­های آزمایشی طی تمرینات به طور معنی­داری بیشتر از گروه گواه بود (001/0>P) و بین گروه­های آزمایشی تفاوت معنی­داری وجود نداشت.
نتیجه گیری: بر اساس یافته های این پژوهش، به نظر می‌رسد تمرینات جدید برایتونیک می­تواند به اندازه برنامه طناب­زنی پایه چهارم، توانش حرکتی دانش آموزان را افزایش دهد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: 1398/2/5 | پذیرش: 1399/2/3

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb