مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علم و هنر یزد
چکیده:   (273 مشاهده)
زمینه و هدف: یکی از مهم­ترین مشکلات روانی در بیماران مبتلا به دیابت نوع یک، افزایش اختلالات اضطرابی در فرد بیمار است. لذا پژوهش حاضر با هدف بررسی اثربخشی هیپنوتراپی شناختی- رفتاری بر کاهش اختلالات اضطرابی کودکان 12-8 ساله مبتلا به دیابت نوع یک انجام شد.
مواد و روش­ها: طرح پژوهش حاضر، نیمه­آزمایشی همراه با پیش‌آزمون- پس‌آزمون و پیگیری با گروه کنترل بود. جامعه آماری را کلیه کودکان 12-8 ساله مبتلا به دیابت نوع یک مراجعه کننده به مراکز درمان دیابت شهر شیراز در سال 1397 بودند. از بین مراکز درمانی دو مرکز به شیوه نمونه­گیری در دسترس انتخاب شدند. از میان آن­ها تعداد 30 نفر که دارای اختلالات اضطرابی بودند به طور تصادفی در دو گروه آزمایش و کنترل قرار گرفتند. ابزار پژوهش پرسش­نامه اختلالات مرتبط با اضطراب کودکان بیماهر (1999) بود. آزمودنی­های گروه آزمایش به مدت 5 هفته و هر هفته یک جلسه 2 ساعته تحت مداخله هیپنوتراپی شناختی رفتاری قرار گرفتند و گروه کنترل هیچ مداخله­ای دریافت نکردند. پس­آزمون بعد از اتمام دوره و پیگیری در سه ماه بعد انجام شد. داده­ها با استفاده آزمون تحلیل کواریانس (ANCOVA) و با استفاده از نرم­افزارSPSS 23  مورد تجزیه و تحلیل قرار­گرفت.
یافته­ها: نتایج آزمون تحلیل کوواریانس در پس آزمون و پیگیری نشان داد هیپنوتراپی شناختی رفتاری موجب کاهش اضطراب کلی، هراس اجتماعی شکل، اضطراب اجتماعی و مدرسه هراسی در کودکان مبتلا به دیابت نوع یک شد اما بر اضطراب فرگیر و اضطراب جدایی تأثیر معناداری نداشت.
نتیجه­گیری: پژوهش حاضر نشان داد که تمرینات هیپنوتراپی شناختی رفتاری موجب کاهش اختلالات اضطرابی کودکان مبتلا به دیابت نوع یک می­شود و می­توان از این درمان برای کاهش اضطراب و بهبود کیفیت زندگی این کودکان استفاده کرد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/2/26 | پذیرش: 1398/3/23

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb