مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علامه طباطبایی
چکیده:   (1216 مشاهده)
چکیده
هدف: سرطان کودکان حادثه استرس­آوری است که ممکن است منجر به واکنش­های روانشناختی حاد یا مزمن شود. شایع­ترین واکنش کودکان به تشخیص و بروز سرطان، اضطراب است. این پژوهش با هدف بررسی اثربخشی آموزش تنظیم هیجان بر اضطراب کودکان مبتلا به سرطان طراحی و اجرا شد.
روش بررسی: روش پژوهش شبه­آزمایشی یک­گروهه با پیش­آزمون و پس­آزمون بود. جامعه آماری شامل تمامی کودکان 8تا 12 ساله­ای بودند که در بیمارستان­های شهر تهران بستری شده ­بودند. 10نفر از کودکان مبتلا به سرطان به شیوه نمونه­گیری در دسترس انتخاب شده و در پژوهش شرکت کردند. برنامه مداخله شامل آموزش مهارت­های تنظیم هیجان، در 9جلسه 30دقیقه­ای اجرا شد. اطلاعات موردنظر با استفاده از سؤالات مربوط به سنجش اختلال اضطراب از پرسشنامه سیاهه رفتاری کودک(آخنباخ و رسکورلا، 2001)، دو فرم والدپاسخ و معلم پاسخ جمع­آوری شد. داده­های پژوهش با استفاده از آزمون آماری تی زوجی در نرم­افزار آماری SPSS و در سطح معناداری 001/0 مورد تجزیه و تحلیل قرارگرفت.
یافته­ها: نتایج تحلیل تی زوجی نشان داد که در میانگین متغیر اضطراب در پیش­آزمون و پس­آزمون تفاوت معنادار بود. نمرات متغیر اضطراب از میانگین 60/18 (با انحراف معیار 34/2) در پیش­آزمون به میانگین 11 (با انحراف معیار 11/3) در پس­آزمون تقلیل یافت.( 001/0p<).
نتیجه­گیری: براساس یافته­های این پژوهش آموزش تنظیم هیجان می­تواند باعث کاهش اضطراب در کودکان مبتلا به سرطان شود. بنابراین انجام مداخلات برمبنای این رویکرد می­تواند در ارتقای سلامت روان کودکان مبتلا به سرطان مفید باشد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: 1398/2/27 | پذیرش: 1398/4/3

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb