مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه روانشناسی، دانشکده روانشناسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز
2- گروه روانشناسی ، دانشگاه تهران، تهران، ایران
چکیده:   (988 مشاهده)
چکیده
 مقدمه: بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهند که سلامت‌روان والدین کودکان دارای اختلال هیجانی و رفتاری در خطر بوده و این والدین نیاز به مهارت­هایی دارند تا سلامت‌روان خویش را ارتقا دهند. یکی از راه‌های کسب این مهارت‌ها مداخلات خانواده‌محور است. هدف از پژوهش حاضر طراحی برنامه جامع مداخلات خانواده‌محور و ارزیابی اثربخشی آن بر سلامت‌روان والدین کودکان با اختلال‌های هیجانی ­و رفتاری بود.
روش: پژوهش حاضر پژوهشی نیمه تجربی با پیش‌آزمون –پس‌آزمون و گروه کنترل بود. تعداد آزمودنی‌ها۳۰ خانواده بودند که با روش نمونه‌گیری هدفمند از میان والدین مراجعه‌کننده و ارجاع‌شده به مرکز ((سلامت‌روان جامعه‌نگر)) که کودکان با اختلالات هیجانی و رفتاری داشتند انتخاب شده و به شکل تصادفی به دو گروه مداخله و کنترل تقسیم شدند. داده‌های پژوهش از طریق پرسشنامه سلامت‌روانی گلدبرگ (۱۹۷۹) گردآوری شد. پس از پیش‌آزمون گروه آزمایشی ۱۲ جلسه تحت آموزش با مداخله طراحی شده توسط محققان پژوهش قرار گرفتند(۳ ماه هر هفته ۵/۱ ساعت)، در حالی که گروه گواه هیچ مداخله مشخصی دریافت نکرد. سپس آزمودنی‌ها در هر دو گروه مورد پس‌آزمون قرار گرفتند.
یافته‌ها: نتایج تحلیل کوواریانس نشان دادکه مداخله مذبور باعث تغییر معناداری در گروه آزمایش در میانگین نمره کل سلامت‌روان(۰۱/۰>p) شده و همچنین این تفاوت برای تمامی زیر‌مقیاس‌های سلامت‌روان معنادار بود(۰۱/۰>p).
نتیجه گیری: براساس یافته‌های پژوهش مداخلات خانواده‌محورکه توسط محققین این پژوهش طراحی شده‌بود بر بهبود سلامت‌روان پدران و مادران کودکان با اختلالات هیجانی و رفتاری موثر است.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/2/30 | پذیرش: 1398/5/28

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb