مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات تهران
چکیده:   (737 مشاهده)
زمینه و هدف: اختلال یادگیری خاص از نوع ریاضی عبارت است از ناتوانی در مهارت های مربوط به حساب، در حالی که فرد از هوش طبیعی و آموزش کافی برخوردار است. پژوهش حاضر با هدف تعیین اثربخشی نوروفیدبک بر عملکرد توجه پیوسته و اضطراب ریاضی در دانش آموزان پسر با اختلال یادگیری ریاضی انجام شد.
روش بررسی: این پژوهش از نوع نیمه آزمایشی (پیش آزمون - پس آزمون با گروه گواه) بود. جامعه آماری شامل کلیه دانش آموزان پسر مبتلا به اختلال یادگیری ریاضی، مراجعه کننده به چند مرکز تخصصی اختلالات یادگیری در شهر تهران در سال تحصیلی 97 ـ 96 بود که از میان آنها تعداد 30 دانش آموز در مقطع چهارم و پنجم ابتدایی که داوطلب به شرکت در پژوهش بودند، به روش در­دسترس انتخاب شدند و به طور تصادفی در دو گروه آزمایش  و گواه (هر گروه 15 نفر) قرار گرفتند. گروه آزمایش به مدت 20 جلسه 60 دقیقه ای، 2 روز در هفته، تحت درمان نوروفیدبک قرار گرفت و گروه گواه هیچ آموزشی دریافت نکرد. هر دو گروه در شرایط پیش آزمون و پس آزمون با آزمون رایانه ای عملکرد پیوسته (CPT) و اضطراب ریاضی لانگ (2001) ارزیابی شدند. جهت تحلیل داده ها از آزمون تحلیل کوواریانس چند متغیره (MANCOVA) با سطح اطمینان 95 درصد (0.05=a) در نرم افزار SPSS نسخه 23، استفاده گردید.
یافته ها: بین میانگین نمره های پیش آزمون و پس آزمون گروه آزمایش و گواه تفاوت معنی داری مشاهده شد (0.001p<)؛ بدین معنا که نوروفیدبک در بهبود عملکرد توجه پیوسته و کاهش اضطراب ریاضی در دانش آموزان مبتلا به اختلال یادگیری ریاضی مؤثر واقع گردید.
نتیجه گیری: بر اساس یافته های پژوهش حاضر، نوروفیدبک می تواند به عنوان روشی مناسب با عوارض جانبی بسیار محدود برای افراد با اختلال یادگیری ریاضی، مورد استفاده قرار گیرد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/2/31 | پذیرش: 1398/5/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb