مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد یزد
2- دانشگاه یزد
چکیده:   (1457 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: ناباروری حادثه‌ای پر استرس در زندگی انسان است و امروزه به عنوان مشکلی نسبتا شایع بین زوجین مطرح می‌شود. آمار جهانی نشان می‌هد از هر 8 زوج 1 زوج با مسئله نازایی دست و پنجه نرم می‌کنند.پژوهش حاضر به بررسی جنبه‌های جسمانی و مالی ناباروری در زنان نابارور مراجعه کننده به پژوهشکده علوم تولید مثل یزد پرداخته است.
مواد و روش:  با استفاده از رویکرد کیفی و روش نظریه زمینه‌ای و با استفاده از نمونه‌گیری نظری 21 نفر از زنان انتخاب و مطالعه شدند. فرایند نمونه‌گیری تا اشباع داده‌ها ادامه یافت. جمع آوری و تحلیل داده‌ها به شیوه کدگذاری باز و محوری انجام شد.
یافته‌ها: یافته‌های تحقیق شامل۱۴  مقوله اصلی از جمله ‌ هزینه زیاد درمانی، هزینه رفت و امد، کمبود امکانات، استرس و دغدغه‌های مالی، استراتژی‌های جذب منابع مالی، ناهمسانی دخل و خرج، رهایی درمان، عوارض دارو، تاثیرات منفی بر رشد مو، عوارض پوستی، اثربخش نبودن دارو، اشتهای کاذب، آسیب پذیر شدن بدن و اثر منفی افزایش سن و یک مقوله هسته تحت عنوان  هزینه‌های مادی والد شدن به دست آمد. بر همین اساس جداول مفهومی و پارادایمی ارائه شد.
نتیجه‌گیری: تبیین نتایج به طور کلی نشان دهنده وجود مشکلات جسمانی و مالی در جامعه هدف است که نهایتا منجر به تحمیل فشار مضاعف برآن‌ها می‌شود.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: مشاوره
دریافت: 1398/2/31 | پذیرش: 1398/4/20

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb