مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


چکیده:   (907 مشاهده)

زمینه و هدف: سوء هاضمه عملکردی از اختلالات  روان تنی شایع دستگاه گوارش فوقانی است که بر کیفیت زندگی بیماران تاثیر می گذارد و هزینه های پزشکی زیادی را بدنبال دارد. پژوهش حاضر با هدف  مقایسه ی  اثربخشی شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی با درمان شناختی رفتاری بر بهبود نظم جویی شناختی هیجان وکاهش علایم در بیماران مبتلا به سوء  هاضمه عملکردی صورت گرفت.روش بررسی: این مطالعه شبه آزمایشی از نوع پیش آزمون ، پس آزمون با دو گروه آزمایش است .  نمونه مطالعه شامل  30 بیمار 18تا 55 ساله ای بود که به درمانگاه تخصصی گوارش در بیمارستان قایم شهر مشهد مراجعه کرده و با بررسیهای آزمایشگاهی و آندوسکوپی تشخیص قطعی سوء هاضمه عملکردی برای آنها داده شده بود . سپس بطور تصادفی در یکی از دو گروه آزمایشی شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی و شناختی رفتاری قرار گرفتند .  شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی (در گروه یک) و شناختی رفتاری( در گروه 2) به صورت 8 جلسه یکبار در هفته و بمدت 90 دقیقه اجرا شد.پرسشنامه تنظیم شناختی هیجان و شاخص شدت علایم سوء هاضمه عملکردی در مراحل پیش آزمون ، پس آزمون و پیگیری ( دو ماه بعد)  برای جمع آوری داده ها استفاده شد سپس نتایج با استفاده از آزمون تحلیل کواریانس مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها:آزمون تحلیل کواریانس نشان داد که  اختلاف بین روشهای درمان شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی و درمان شناختی رفتاری بر علایم بیماران و تنطیم شناختی هیجان معنادار است (p<./ 05)
نتیجه گیری: شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی در بهبود نشانه های  بیماری و نظم جویی شناختی هیجان در بیماران مبتلا به سوء هاضمه عملکردی موثرتر از شناختی رفتاری  است ، لذا می تواند بعنوان یک درمان روانشناختی  در کنار درمانهای پزشکی مورد استفاده قرار گیرد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/3/1 | پذیرش: 1398/11/4

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb