مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه شیراز
2- دانشگاه علم و هنر یزد
چکیده:   (2104 مشاهده)
هدف: نشانگان ضربه عشق شامل مجموعه نشانه­ها و علائم شدیدی است که با برهم­خوردن رابطه عاشقانه ظهور می­کند و کاهش عزت نفس و خودکارآمدی از جمله این نشانه­ها است. بنابراین هدف پژوهش حاضر بررسی اثربخشی درمان شناختی رفتاری بر عزت نفس و خودکارآمدی عاطفی دانشجویان دختر با سابقه شکست عاطفی بود.
روش بررسی: پژوهش حاضر از نوع نیمه­آزمایشی با طرح پیش­آزمون- پس­آزمون با گروه کنترل است. به منظور اجرای پژوهش، از پرسش­نامه­های عزت نفس روزنبرگ (1965) و خودکارآمدی عاطفی کرک و همکاران (2008) استفاده شد. سپس آزمودنی­های گروه آزمایش به مدت 8 جلسه 2 ساعته به صورت هفتگی تحت مداخله درمان شناختی رفتاری قرار گرفتند ولی گروه کنترل هیچگونه مداخله­ای دریافت نکرد. پرسشنامه­های مذکور در مرحله پیش آزمون و در مرحله بعد از اتمام دوره درمان شناختی رفتاری و سه ماه بعد از آخرین جلسه درمانی تکمیل شدند. برای تجزیه و تحلیل یافته­های تحقیق از آزمون آماری تحلیل کوواریانس چند متغیره و با استفاده از نرم­افزار SPSS 23  در سطح معنی­داری 05/0P استفاده شد.
یافته­ها: نتایج آزمون تحلیل کوواریانس در پس آزمون و پیگیری نشان داد درمان شناختی رفتاری موجب افزایش عزت نفس و خودکارآمدی عاطفی دانشجویان دختر با سابقه شکست عاطفی شد.
نتیجه­گیری: به طور کلی می­توان بیان کرد که درمان شناختی رفتاری برای بهبود عزت­نفس و خودکارآمدی عاطفی دختران با سابقه شکست عاطفی قابل توصیه است و می­توان از این درمان جهت بهبود کیفیت زندگی و امید به آینده در این افراد استفاده کرد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/3/2 | پذیرش: 1398/4/5

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb