مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه تبریز
2- دانشگاه آزاد مرند
چکیده:   (411 مشاهده)
زمینه و هدف: دانش آموزان دختر مبتلا به اختلال بیش فعالی/ کمبود توجه، اختلالات یادگیری و دانش آموزان عادی تفاوت های عمده ای در عملکردهای عصب-روان شناختی دارند. با این حال، در تحقیقات قبلی تفاوت این دو گروه و گروه عادی در این عملکردها روشن نشده است. بنابراین،  پژوهش حاضر با هدف مقایسه عملکرد های عصب _روانشناختی (توجه انتخابی، حافظه کاری، و انعطاف پذیری شناختی) دانش آموزان دختر مبتلا به اختلال بیش فعالی و کمبود توجه با اختلالات یادگیری انجام گرفت.
روش بررسی: در یک تحقیق علی-مقایسه ای، 90 دانش آموز دختر شامل 30 نفر گروه مبتلا به اختلالات یادگیری، 30 نفر گروه مبتلا به اختلال اختلال بیش فعالی/ کمبود توجه و 30 نفر گروه عادی که از نظر سن، جنسیت و سطح تحصیلات همتاسازی شده بودند به روش نمونه گیری در دسترس انتخاب و در پژوهش شرکت داده شدند. ابزار گردآوری اطلاعات شامل آزمون دسته بندی کارت های ویسکانسین (1948) و آزمون های نوروپسیکولوژیک استروپ (1935) و آزمون حافظه وکسلر (1930) بود.
یافته ها: نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از روش تحلیل واریانس یک راهه نشان دادکه  بین گروه اختلال یادگیری با گروه مبتلا به اختلال بیش فعالی/ کمبود توجه در انعطاف پذیری شناختی (001/0>P) و حافظه کاری (001/0>P) تفاوت معنادار وجود داشت. اما تفاوت دو گروه در متغیر توجه انتخابی معنی دار نبود. همچنین، گروه عادی در هر سه متغیر انعطاف پذیری شناختی (001/0>P)، توجه انتخابی (001/0>P) و حافظه کاری (001/0>P) با هر دو گروه کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی/کمبود توجه و اختلالات یادگیری تفاوت معنی داری داشتند.
نتیجه گیری: بر اساس یافته ها می توان نتیجه گرفت که کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی/ کمبود توجه مشکلات بیشتری در انعطاف پذیری شناختی و حافظه کاری داشتند. بنابراین، پیشنهاد می شود که مداخلات آموزشی ویژه جهت بهبود انعطاف پذیری شناختی و حافظه کاری در این کودکان فراهم گردد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb