مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه لرستان
2- دانشگاه شهید بهشتی
3- دانشگاه ازاد کرمانشاه
4- دانشگاه پیام نور تهران
چکیده:   (3043 مشاهده)
زمینه و هدف: با توجه به افت بهزیستی روانشناختی بیماران مبتلا به سرطان، هدف از انجام پژوهش حاضر بررسی نقش پیش­بینی کنندگی سرسختی روانشناختی و ذهن اگاهی بر بهزیستی روانشناختی بیماران مبتلا به سرطان سینه در شهر خرم آباد بود.
روش: پژوهش حاضر کمی و از نوع رابطه­ای بود. شرکت کنندگان پزوهش حاضر شامل 110 نفر از بیماران مبتلا به سرطان سینه که به مراکز درمانی سطح شهر خرم اباد مراجعه کرده بودند، که به شیوه نمونه گیری در دسترس انتخاب شدند. ابزار گردآوری داده ها پرسشنامه­ ذهن آگاهی فرایبورگ، بهزیستی روانشناختی ریف و سرسختی روانشناختی اهواز استفاده شد. برای تجزیه و تحلیل یافته ها از تحلیل رگرسیون چند متغیره استفاده شد.
یافته ها: تحلیل داده­ها نشان داد که بین سرسختی روانشناختی با بهزیستی روانشناختی ارتباط مثبت معنی­داری وجود داشت( 01/0 > P).بین ذهن اگاهی با بهزیستی روانشناختی ارتباط مثبت معنی­داری مشاهده شد( 01/0 > P). همچنین سرسختی روانشناختی نقش پیش بینی کننده تری  نسبت به ذهن آگاهی در تبیین بهزیستی روانشناختی داشت.
نتیجه­گیری: بنابراین می توان نتیجه گرفت که افرادی که از سرسختی روانشناختی و ذهن آگاهی بالاتری بالاتری برخوردار هستند با شیوه ای گشوده و با تاب اوری بالاتری به رویدادهای زندگی واکنش نشان میدهند ظرفیت مقابله با با رویدادهای زندگی را در خود افزایش می دهند که منجر به بهبود بهزیستی روانشناختی در آنان می شود.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb