مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه اصفهان دانشکده علوم تربیتی گروه کودکان دارای نیازهای خاص
2- دانشگاه اصفهان
چکیده:   (499 مشاهده)
زمینه وهدف: یکی از آسیب های اساسی که در حوزه اختلال طیف اتیسم قرار دارد آسیب به مهارت‌های ارتباطی فرد است که مشکلاتی را در زبان و گفتار موجب می‌شود. مداخلات مبتنی بر بازی، به‌عنوان یکی از درمان‌های مرسوم برای این کودکان است و یکی از مهارت‌های مهم بازی که با فراگیری مهارت‌های زبانی و گفتاری در ارتباط است، بازی نمادین هست. این مطالعه باهدف تعیین اثربخشی آموزش بازی نمادین بر ارتباط کودکان 4 تا 6 سال مبتلابه اختلال اتیسم با عملکرد بالا انجام شد.
روش: این پژوهش در چارچوب طرح آزمایشی تک آزمودنی با استفاده از روش B-A استفاده‌شده است. جامعه آماری پژوهش شامل کودکان مبتلابه اختلال طیف اتیسم شهر سبزوار در سال 1397 بودند. با نمونه‌گیری هدفمند 3 کودک مبتلابه اتیسم با عملکرد بالا انتخاب شدند. جلسات آموزشی در قالب 36 جلسه هر هفته 4 روزبه مدت 5/1 ساعت تنظیم و برگزار شد. برای اندازه‌گیری متغیر وابسته، قبل و بعد از اجرای برنامه مداخله، مقیاس ارزیابی درمان اتیسم (ATEC) توسط مربیان تکمیل گردید.
یافته‌ها: بر اساس نتایج تحلیل دیداری داده ها برنامه در زمینه بهبود مهارتهای ارتباطی هر سه شرکت کننده مؤثر بوده است. مقادیر شاخص های تغییر پایا به دست آمده برای هر سه شرکت کننده در مرحله مداخله، به ترتیب 03/15، 22/7 و 37/9 است که همه این مقادیر در سطح آماری 05/0 معنادار می باشند.
نتیجه‌گیری: بر اساس یافته های این پژوهش آموزش بازی نمادین می‌تواند به‌عنوان یک روش آموزشی مؤثر برای بهبود مهارت‌های زبانی و ارتباط در کودکان پیش‌دبستانی دارای اختلال طیف اتیسم مورداستفاده قرار گیرد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/4/9 | پذیرش: 1399/2/3

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb