مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


چکیده:   (628 مشاهده)

چکیده

زمینه و هدف: تفکر درمورد آسیب به خود و درآمیختگی افکار-عمل خصوصا بعد از اقدام به کارهای ناشایست نظیر پرخاشگری وآسیب به دیگری در دوره های تحمل خماری در وابستگان به مواد مورد ملاحظه قرارگرفته است. هدف از مطالعه حاضر بررسی اثربخشی درمان مبتنی بر پذیرش وتعهد(ACT)بر  در آمیختگی افکار-عمل و رفتار آسیب به خود وابستگان به مواد بود.
روش بررسی:  پژوهش حاضر از نوع شبه آزمایشی با پیش‌آزمون- پس‌آزمون و گروه گواه بود. جامعه‌ی آماری پژوهش را کلیه وابستگان به مواد مراجعه کننده به مراکز درمان سوء مصرف مواد شهر ساری(به تعداد 1700 نفر) در سال 1397 تشکیل داد. با استفاده از روش نمونه‌گیری تصادفی 30  نفرانتخاب و به صورت تصادفی در گروه­های آزمایش(15نفر)  و کنترل(15نفر)  گمارده شدند. سپس پرسشنامه های آمیختگی فکر-عمل (شافرن و همکاران،1996) و آسیب به خود (سانسون ،1998) به عنوان پیش‌آزمون در مورد هر دو گروه اجرا شد. درمان مبتنی بر پذیرش وتعهد(ACT)روی گروه آزمایش در 8 جلسه اعمال شد. در پایان این دوره هر دو گروه پرسشنامه های فوق را به عنوان پس‌آزمون تکمیل کردند. داده‌ها با استفاده از تحلیل کواریانس چند متغیری مورد بررسی قرار گرفت.
یافته ها:  نتایج نشان داد درمان مبتنی بر پذیرش وتعهد بر مولفه های درآمیختگی افکار-عمل وابستگان به مواد موثر است.درمان مبتنی بر پذیرش وتعهد بر رفتار آسیب به خود وابستگان به مواد موثر است(001/≥p).
نتیجه گیری: باتوجه به اثربخشی این بسته‌ی آموزشی پیشنهاد می شود در جهت بهبود وضعیت درآمیختگی افکار-عمل و رفتار آسیب به خود در وابستگان به مواد استفاده گردد.


 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/5/8 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb