مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علامه طباطبائی
چکیده:   (457 مشاهده)
ﺳﺮﻃﺎن پستان ﻳﻜﻲ از ﺷﺎﻳﻊ‏ﺗﺮﻳﻦ سرطان ‏ها در ﺑﻴﻦ زﻧﺎن است. ﻫﺪف از اﻳﻦ ﭘﮋوﻫﺶ ﺑﺮرﺳﻲ اثربخشی آرام‌سازی پیشرونده عضلانی بر خستگی در زنان مبتلا به سرطان پستان بود.
روش: در این پژوهش از طرح نیمه آزمایشی از نوع پیش آزمون-پس آزمون با گروه کنترل استفاده شد. با استفاده از  نمونه‌گیری هدفمند از بین زنان مبتلا به سرطان پستان مراجعه‌کننده به بیمارستان‌های آموزشی شهر تهران در سال 1397، تعداد 28 آزمودنی انتخاب شدند. سپس به طور تصادفی در دو گروه آزمایش و گواه (هر گروه 14 نفر) گمارده شدند.گروه آزمایش  پس از 3 جلسه آموزشی، طی 8 جلسه 30 دقیقه تحت آرام‌سازی پیش رونده عضلانی قرار گرفت. اما گروه کنترل هیچ مداخله ای دریافت نکرد. ابزار پژوهش پرسشنامه  سنجش چندبعدی خستگی اسمتس (MFI) (1996) بود. داده ها با استفاده از روش آزمون کوواریانس چند متغیره مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها:نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل داده ها نشان می دهد که درمان پیش رونده عضلانی باعث کاهش میزان خستگی در مولفه های خستگی عمومی، جسمی، فعالیت و ذهنی نسبت به گروه کنترل (p <0.01) شده است. شاخص اثر به دست آمده نشان می دهند که به ترتیب 80، 67، 68، 64 درصد کاهش در مولفه های عمومی، جسمی، فعالیت و ذهنی آزمودنی های شرکت کننده در گروه آزمایش را می توان به « درمان آرام سازی پیشرونده عضلانی » نسبت داد.
 
نتیجه‌گیری: نتایج پژوهش نشان داد آرام‌سازی پیش رونده عضلانی روش موثری در کاهش خستگی در زنان مبتلا به سرطان پستان است.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/5/17 | پذیرش: 1398/7/5

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb