مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (623 مشاهده)
زمینه و هدف: اضطراب، یکی از عوارض شایع ابتلا به سرطان پستان است که به دلیل ترس از عود بیماری یا درمان­های انجام شده ایجاد
می­شود. هدف پژوهش، اثر بخشی مداخله حساسیت‌زدایی با حرکات چشم و پردازش مجدد ­(EMDR)، بر کاهش اضطراب زنان مبتلا به سرطان پستان بود.
روش بررسی: روش این مطالعه نیمه آزمایشی، از نوع پیش­آزمون­-­ پس­آزمون با گروه گواه و پیگیری بود. جامعه آماری، تمامی زنان مبتلا به سرطان پستان که به مؤسسه خیریه مهر سهیلا در شهر کرج سال 1396 مراجعه کرده بودند، بود. با نمونه­گیری هدفمند 30 نفر انتخاب و به­صورت تصادفی در دو گروه 15 نفره آزمایش و گواه قرار گرفتند. به منظور جمع­آوری داده­ها، از مقیاس­ اضطراب بک (1990) استفاده شد. 4 جلسه درمان با روش حساسیت‌زدایی منظم با حرکات چشم و پردازش مجدد برای گروه آزمایش برگزار و گروه گواه هیچ درمانی دریافت ننمود. جهت تحلیل داده­ها از نرم­افزار21 -Spss و آزمون تحلیل واریانس با اندازه­گیری مکرر چند متغیری استفاده شد و سطح معنی­داری 05/0 در نظر گرفنه شد.
یافته‌ها: میانگین و انحراف معیار اضطراب در گروه آزمایش در مرحله پیش آزمون برابر 40/2­±10/24، پس آزمون برابر 58/3­±­25/17 و پیگیری برابر 947/0­±20/16 بود. نتایج تحلیل واریانس با اندازه­گیری­های مکرر نشان داد که مداخله فوق باعث کاهش اضطراب در مرحله پس آزمون شده بود (001/0 p <) و ماندگاری اثر درمان بعد از یک ماه حفظ شده بود (001/0p <).
نتیجه‌گیری: نتایج نشان داد، مداخله فوق موجب می­شود اضطراب ناشی از ضربه عاطفی به تدریج جدا شده و فرد رویداد اصلی را با دیدی بی­طرفانه بازبینی کند که این وضعیت نیز با سازماندهی مجدد شناختی آن واقعه موجب بروز احساساتی طبیعی­تر و خودجوش­تر
می­شود.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/5/19 | پذیرش: 1398/10/24

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb