مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری زبان‌شناسی همگانی، واحد بوشهر، دانشگاه آزاد اسلامی، بوشهر، ایران
2- استادیار گروه زبان‌شناسی، واحد مرودشت، دانشگاه آزاد اسلامی، مرودشت، ایران
3- استادیار مرکز تحقیقات اعتیاد و علوم رفتاری، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، یزد، ایران
4- استادیار گروه زبان‌های خارجی، واحد بوشهر، دانشگاه آزاد اسلامی، بوشهر، ایران
5- استادیار زبان‌شناسی، دانشگاه تربیت مدرس
چکیده:   (237 مشاهده)
زمینه و هدف:آسیب درک نحوی در بیماران زبان‌پریش، می‌تواند ضمن تضعیف عملکرد زبانی، مهارت‌های شناختی را نیز تحت تأثیر قرار دهد. پژوهش حاضر با هدف یافتن تفاوت در درک نحوی جملات تک‌فعلی دو و سه‌ظرفیتی با جملات دو فعلی در بیماران زبان‌پریش بروکا انجام شد.
روش بررسی:پژوهش حاضر از نوع توصیفی-مقطعی بود. 45 بیمار زبان‌پریش بروکا با روش نمونه‌گیری در دسترس از بین مراجعان به کلینیک نوروتراپی مرکز مشاوره دانشگاه تهران در بهار 1398 به تشخیص متخصص مغز و اعصاب و تأیید‌ آزمون زبان‌پریشی زبان‌ فارسی نیلی‌پور (1390) انتخاب شدند. بیمارانِ تحت درمان، در این پژوهش قرار نداشتند. داده‌ها با دو پرسش‌نامه‌ی دموگرافیک محقق‌ساخته شامل متغیرهای سن، تحصیلات، زبان مادری و دست‌برتری و نیز آزمون سیستم کارکرد اجرایی دلیس-کاپلان (2001) شامل جملات دارای فعل‌های دو یا سه‌ظرفیتی و جملات دو فعلی جمع‌آوری شد و با آزمون تی‌همبسته در سطح معناداری 0/01 تحلیل گردید.
یافته‌‌ها:مقایسه‌ی نمرات درک جملات با افعال دو ظرفیتی و سه ظرفیتی با آزمون t همبسته، تفاوت معناداری را نشان داد (11/8t=,0/001>p). همچنین تفاوت معناداری در درک جملات تک‌فعلی دوظرفیتی با جملات دو فعلی (5/91t=,0/001>p) و نیز افعال سه‌ظرفیتی نسبت به جملات دو فعلی (7/69- t=,0/001>p) مشاهده شد.
نتیجه‌گیری:بیماران زبان‌پریش بروکا جملات تک‌فعلی را بهتر از دو فعلی درک می‌کنند و دچار آسیب بیشتری در درک جملاتی با افعال سه‌ظرفیتی و جملات دو فعلی نسبت به جملات تک فعلی دو ظرفیتی می‌شوند؛ یعنی آسیب درک نحوی افعال ساده کمتر از افعال پیچیده است. بنابراین بیماران زبان‌پریش بروکا دچار آسیب‌های متفاوتی در درک جملات تک‌فعلی و دو‌ فعلی می‌شوند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: 1398/7/6 | پذیرش: 1398/9/19

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb