مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (32 مشاهده)
زمینه و هدف: والدین کودکان مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم از تنش حاکم بر جو خانواده های خود خبر داده اند. کیفیت زندگی در این خانواده ها در مقایسه با سایر خانواده ها ، حتی خانواده های دارای فرزند معلول پایین تر است. این مطالعه با هدف بررسی تأثیر کاهش آموزش خانواده بر میزان اضطراب والدین کودکان دارای اختلال طیف اوتیسم انجام شد.
روش بررسی: پژوهش حاضر از نوع مطالعه‌ی نیمه‌تجربی از نوع طرح پیش‌آزمون- پس‌آزمون است که بر روی 50 نفر از والدین دارای کودک مبتلا به اوتیسم مراجعه کننده به مرکز نگهداری کودکان اوتیسمی وابسته به بهزیستی کرمانشاه انجام شد. ابزار گرد­آوری داده­ها در این پژوهش، پرسشنامه‌ی دو قسمتی شامل پرسشنامه‌ی مشخصات جمعیت‌شناختی پژوهشگر‌ساخته و پرسشنامه‌ی آزمون اضطراب بک می‌باشد. با توجه به اهداف پژوهش از روش‌های آمار توصیفی شامل میانگین، انحراف معیار، واریانس و جداول فراوانی و آمار استنباطی همانند آزمون کای‌دو و آزمون تی زوجی جهت مقایسه‌ی آزمون قبل و بعد آموزش استفاده گردید.
یافته‌ها: آزمون تی مستقل قبل از دوره‌ی آموزش، تفاوت معناداری در سطح اضطراب والدین در دو گروه کنترل و آزمایش نشان نمی‌دهد (P>0.65). اما پس از آموزش بین دو گروه تفاوت معناداری وجود داشت (P=0.01). نتایج آزمون ویلکاکسون برای مقایسه‌ی علائم اضطراب در پیش‌آزمون و پس‌آزمون نشان می‌دهد که سطح معنی‌داری آزمون ویلکاکسون برای هر سه متغیر علائم ذهنی، علائم بدنی و علائم هراس برابر با (P=0.0001) می‌باشد.
نتیجه‌گیری: نتایج حاکی از آن است که آموزش توانمندسازی خانواده بر اضطراب والدین کودکان مبتلا به اوتیسم موثر بوده و موجب کاهش اضطراب آنها شده و در نتیجه بر کیفیت زندگی آنها موثر بوده است. همچنین علائم اضطراب در هر سه بعد در پس آزمون نسبت به پیش آزمون کاهش پیدا کرده است.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: 1398/7/11 | پذیرش: 1399/2/3

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb