جلد 10 - شماره سال ۱۳۹۹                   ‫جلد (10): 74 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Salim Bahrami S H, Jahan F, Asadzadeh Dehraei H, Sotoodeh Asl N. Emotional Expression Training on Anxiety, Quality of Life, and Perceived Academic Control in Students. mejds. 2020; 10 :74-74
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1764-fa.html
سلیم بهرامی سیده حمیده، جهان فائزه، اسدزاده دهرایی حسن، ستوده اصل نعمت. اثربخشی آموزش ابرازگری هیجانی بر کاهش اضطراب و بهبود کیفیت زندگی و کنترل تحصیلی آگاهانهٔ دانشجویان. مجله مطالعات ناتوانی. 1399; 10 () :74-74

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1764-fa.html


1- واحد سمنان، دانشگاه آزاد اسلامی
2- دانشگاه علامه طباطبایی
چکیده:   (150 مشاهده)
زمینه و هدف: دانشجویان به‌دلیل دگرگونی شیوهٔ زندگی و نگرانی‌های در طول دوران تحصیل خود، درمعرض مشکلات مختلف هستند. پژوهش حاضر با هدف اثربخشی آموزش ابرازگری هیجانی بر کاهش اضطراب و بهبود کیفیت زندگی و کنترل تحصیلی آگاهانهٔ دانشجویان انجام شد.
روش‌بررسی: روش پژوهش از نوع نیمه‌آزمایشی با پیش‌آزمون و پس‌آزمون با گروه گواه بود. جامعهٔ آماری را تمامی دانشجویان مقطع کارشناسی دانشگاه آزاد‌ اسلامی واحد ساری تشکیل دادند که در سال تحصیلی ۹۸-۱۳۹۷ مشغول به تحصیل بودند. نمونهٔ پژوهش شامل چهل نفر از دانشجویان بود که به‌صورت هدف‌مند انتخاب شدند. نمونه‌ها ازطریق پرسشنامه‌های اضطراب (بک، ۱۹۹۰) و کیفیت زندگی سازمان بهداشت جهانی و کنترل تحصیلی آگاهانه (پری و همکاران، ۲۰۰۱) شناسایی شده و به‌صورت تصادفی در گروه آزمایش (بیست نفر) و گروه گواه (بیست نفر) قرار گرفتند. برای تجزیه‌وتحلیل داده‌ها از آزمون‌های تحلیل کوواریانس استفاده شد. 
یافته‌ها: نتایج مشخص کرد که اجرای جلسات آموزش ابرازگری هیجانی بر کاهش اضطراب و بهبود کیفیت زندگی و کنترل تحصیلی آگاهانهٔ دانشجویان دارای تأثیر معنا‌داری است (۰٫۰۰۱>p). همچنین مقایسهٔ اندازه‌های اثر به‌دست‌آمده نشان‌ داد که ابرازگری هیجانی تأثیر بیشتر را بر اضطراب با اندازهٔ اثر ۰٫۳۲۲ و بعد از آن بر کیفیت زندگی با اندازهٔ اثر ۰٫۱۹۰ دارد.
نتیجه‌گیری: باتوجه به یافته‌های این پژوهش می‌توان گفت که آموزش ابرازگری هیجانی از جوانب مختلف باعث بهبود کنترل تحصیلی آگاهانهٔ دانشجویان می‌شود؛ چراکه دانشجویانِ قادر به مواجههٔ هوش‌مندانه با هیجان‌های خویش، اعتمادبه‌نفس قوی دارند، برای یادگیری تلاش بیشتری می‌کنند، خویشتندارتر و خودانگیخته‌تر هستند و برای رسیدن به هدف و انجام وظیفه، هیجان‌ها و تنیدگی‌های خود را مهار می‌کنند.
متن کامل [PDF 519 kb]   (21 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/7/20 | پذیرش: 1398/10/22

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb