مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه روان شناسی ، واحد گرمسار ، دانشگاه آزاد اسلامی
چکیده:   (491 مشاهده)
زمینه و هدف: اضطراب در محیط آموزشی از جمله متغیرهایی است که نیاز به توجه ویژه‌ای دارد، در این میان به نظر میرسد آموزش دانش آموزان دارای اضطراب تحصیلی مهمترین نقش را در کنترل آن دارد. پژوهش حاضر با هدف بررسی اثربخشی آموزش الگوی خود نظارتی بر بهبود فرسودگی و درگیری تحصیلی دانش‌آموزان دارای اضطراب تحصیلی صورت پذیرفت.
روش بررسی: روش این پژوهش نیمه‌آزمایشی (پیش‌آزمون، پس‌آزمون با گروه آزمایش و گواه و  جایگذاری تصادفی) بود.  جامعه پژوهش شامل کلیه دانش آموزان دختر مقطع اول متوسطه دارای اضطراب تحصیلی منطقه 18 تهران که در سال تحصیلی 1399-1398 بود. از جامعه پژوهش 24 نفر به صورت در دسترس و هدفمند به عنوان نمونه پژوهش انتخاب شدند و به صورت تصادفی در دو گروه گواه و آزمایش جایگزاری شدند. ابزار پژوهش شامل پرسشنامه فرسودگی تحصیلی مسلش (۲۰۰۲)،  مقیاس اضطراب تحصیلی ساراسون (1977)، پرسشنامه درگیری تحصیلی زرنگ (2012) و بسته آموزشی 10 جلسه‌ای الگوی خود نظارتی بود. گروه آزمایش در 10 جلسه آموزشی شرکت کرده و در این مدت گروه گواه مداخله ای دریافت نکرد. داده‌های گرداوری شده در دو مرحله پیش و پس آزمون با استاده از آزمون مانکووا تحلیل شدند. همچنین سطح معناداری مورد نظر در پژوهش حاضر 0.05 بود.
یافته ها: یافته های پژوهش نشان داد آموزش الگوی خودنظارتی توانسته است در متغیرهای خستگی(p<0.001)، ناکارامدی (p<0.001) و درگیری تحصیلی(p<0.001)  در قبل و بعد از مداخله تفاوت معناداری ایجاد کند.
نتیجه گیری: یافته‌های پژوهش حاضر بر کارایی الگوی خودنظارتی در بهبود افسردگی، اضطراب و درگیری تحصیلی دانش‌آموزان دارای اضطراب تحصیلی تأکید داشت.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/7/25 | پذیرش: 1399/2/31

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb